1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hakim ve savcılara yapılan zamlar
Hakim ve savcılara yapılan zamlar

Hakim ve savcılara yapılan zamlar

DİYARBAKIR- Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır şubesi üyeleri, hakim ve savcılara yönelik yapılan zammı protesto etti.

A+A-

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan grup, hakim ve savcılara yönelik yapılacak düzenlemenin tüm yargı emekçilerini kapsamasını için adliye önünde açıklama yaptı.

Grup adına konuşan BES Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Abdurrahim Alçiçek, ekonomik ve özlük hakları ile ilgili yapılan düzenlemenin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından dün kamuoyuna açıklandığını söyledi.

Alçiçek, "Bugün meclise sevk edilmesi beklenen tasarı ile hakim ve savcıların maaşlarına bin 155 lira seyyanen zam yapılacağı bunun dışında sicil affı, hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim ve savcılarına hukuk fakültelerine sınavsız giriş hakkı, hakim ve savcıların silah edinmelerinin kolaylaştırılması gibi maddeleri kapsamaktadır.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 17 Haziran tarihinde yapılan açıklamada, hakim, savcı, Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile yargıda tüm kamu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için, Maliye Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini kamuoyuna açıklamış daha sonra ise 4 Ağustos tarihinde ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada hakim ve savcıların özlük haklarında iyileştirme ve sicil affı çalışmasının bitmek üzere olduğunu açıklamıştı.

Daha sonra sendikamız tarafından yapılan açıklama ise, yargı personeli, hakim ve savcılardan gören anlayış eleştirilmiş ve yargı emekçilerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ifade edilerek yapılacak düzenlemenin tüm yargı emekçilerini kapsayacak ve ücret adaletini sağlayacak içerikte yapılması ifade edilmişti.

Tüm kamu hizmetlerinde olduğu gibi yargı hizmeti de bir bütündür, ekip işidir. Yargı hizmeti, zabıt katibiyle, mübaşiriyle yazı işleri müdürüyle, teknisyeni,sosyal çalışmacısı, psikolog ve pedagoguyla, hakim ile savcısıyla bir bütün olmakta. Son yıllarda farklı ücret uygulamalarıyla zaten bozulan iş barışı ve iş huzuru yeni düzenleme ile hakim ve savcılar diğer yargı emekçileri arasındaki ücret uçurumunu daha da artıracak yok sayılan ötekileştirilen yargı emekçileri yaşadığı çelişkiler daha da derinleşecektir" dedi.

"ADALET BAKANLIĞI PERSONELLERİNE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ"

Adalet Bakanlığı personellerine çağrıda bulunduklarını belirterek destek isteyen Alçiçek, "BES olarak 1 Eylül 2014 yargı yılı açılış törenlerinde ülkenin dört bir yanında yaptığımız eylem ve etkinliklerde yargı emekçileri taleplerini ortaya koyma ve taleplerinde ısrarcılığımızı mücadele kararlılığımızı ortaya koymuştuk.

Bu ayrımcı uygulamalar karşısında bugün tüm illerde adliye önlerinde yaptığımız basına açıklamaları ile siyasi iktidarı ve Adalet Bakanı'nı son kez uyarıyoruz. Ayrımcı uygulamalarından geri adım atmaya çağırıyoruz. Bizler burada genelde ve tüm emekçilere sesleniyoruz.

Sözün bittiği yerdeyiz. Şimdiye kadar yapılan etkinliklere katılım sağlamayan şu veya bu nedenle uzak duran emekçilerin bu süreçten sonra genel grev dahil her türlü eylem ve etkinliğe aktif katılım sağlanmaya çağırıyoruz" dedi.

Grup, açıklamanın ardından daha sonra sessizce dağıldı.

(BE-YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT