1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hakikat ve yüzleşme talep edilecek
Hakikat ve yüzleşme talep edilecek

Hakikat ve yüzleşme talep edilecek

Bölgede vahşet uygulamalarının merkezi olan ve işkenceye karşı büyük bir insanlık direnişinin geliştiği Diyarbakır Cezaevi'nin “müze” olması talebiyle, 18 Mayıs 1982 tarihinde bedenlerini ateşe veren Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner'i

A+A-
Türkiye'nin en karanlık dönemlerinden birini başlatan 12 Eylül Darbesi'nin mimarı Kenan Evren'in ölümünden sonra, 12 Eylül'ün vahşet uygulamalarının merkezi yerlerinden olan Diyarbakır Cezaevine dönük tartışmalar da gündemdeki yerini yeniden aldı.
 
 
Hakikat ve yüzleşme çağrılarının en fazla yapıldığı kentlerden olan Diyarbakır'da ise, “Mayıs Ayı Şehitleri”ni anmak ve 1980'li yılların vahşetine tanıklık eden Diyarbakır Cezaevi'nin müzesi olması için 78'ler Girişimi tarafından bir dizi eylem ve etkinlik düzenlenecek. Eylem ve etkinliklere, aralarında Diyarbakır Cezaevi direniş süreçlerinde yaşamını yitiren Kemal Pir, Necmi Öner, Ali Çiçek, Mazlum Doğan'ın ailelerinin de bulunduğu direnişçilerin aileleri de katılım sağlayacak.
 
 
Hakikat ve yüzleşme talep edilecek
 
 
“Dörtler” olarak tarihe kayıt düşen Ferhat Kurtay, Eşref anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner'in vahşete karşı eylem geliştirdikleri, aynı zamanda Türkiye devrim hareketinin öncü isimlerinden İbrahim Kaypakkaya'nın işkencede katledildiği gün olan 18 Mayıs'ta, Diyarbakır'da önemli etkinlikler gerçekleşecek. Avukat yazar Eşber Yağmurdereli, sosyolog İsmail Beşikçi, gazeteci yazar Baskın Oran, Prof. Dr Turgut Tarhanlı, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın da dahil olacağı eylem ve etkinlikler kapsamında yarın ilk olarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde “Şehitler Haftası” dolayısıyla MEYA-DER ve 78'ler Girişimi öncülüğünde ailelerin katılımıyla kitlesel basın açıklaması düzenlenecek. Özgürlük mücadelesinde çocuklarını ve yakınlarını kaybeden ailelerin Geterler Düğün Salonu'nda yemekli toplantıda buluşmasının ardından ise Yeniköy Mezarlığı'nda çeşitli tarihlerde özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler mezarları başında anılacak.
 
 
Etkinlik programı çerçevesinde, son olarak ise saat 16.00'da Sümer Park Toplum Yaşam Alanı'nda 5 No'lu Müze Koordinasyon Merkezi'nin açılışı gerçekleştirilecek.
 
 
'Adalet Bakanlığı'na aittir' yanıtı!
 
 
Yapılacak eylem ve etkinliklere ilişkin bilgi veren 78'ler Girişimi Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Gani Alkan, Diyarbakır Cezaevi Gerçekliğini Araştırma ve Adalet Komisyonu'nun 7 yıldan bu yana çalışmalarını yürüttüğünü dile getirdi. Topladıkları 100 bin imzayı hem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne hem TBMM'ye verdiklerini belirten Alkan, belediyenin cezaevini Kent İmar Planı içerisinde müze yeri olarak kayıtlara geçirdiğini vurguladı. Son süreçte, cezaevinin müze olması için hükümetten yana herhangi bir adım atılmadığını vurgulayan, kendilerine “Burası Adalet Bakanlığı'na aittir” denildiğini söyleyen Alkan, “Yapacağımız etkinlik ve eylemlerin ana teması Diyarbakır Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi'nin açılmasıdır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 78'ler Girişimi'nin ortak bir çalışmasıdır. Aynı zamanda Mayıs ayı şehitleri anma etkinliklerimiz de olacaktır” dedi.
 
 
'Aileler olarak hiç unutmuyoruz'
 
 
Anma ve talepler için kente gelen, Diyarbakır Cezaevi'nde 14 Temmuz 1982 tarihinde başladığı ölüm orucunda, 60 gün sonra yaşamını yitiren Akif Yılmaz'ın kardeşi Bahri Yılmaz da, “Diyarbakır Cezaevi'nin geçmişine baktığınız zaman büyük bir trajedi, hüzün, acı var. Buradaki hissiyatlar her zaman yüreğimizde tazeliğini koruyor. Bunu aileler olarak hiç unutmuyoruz, unutmayacağız. Ancak bu cezaevi boşalırsa bir müze olursa belki bir nebze şehitlerin ruhu için, biz ailelerin de gönülleri belki bir parça refah olacak” diye konuştu.
 
 
'Evren ve onunla çalışanların ahiretleri cehennem olsun'
 
 
27 yaşındayken 21 Mart 1982 Newroz gününde cezaevinin insanlık dışı koşullarını '3 kibrit çöpüyle' gerçekleştirdiği eylemle protesto eden PKK'nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan'ın ablası Arife Yıldırım Doğan da, programa katılım için İstanbul'dan geldi. Doğan, Diyarbakır zindanının bir daha böyle zulümlerin yaşanmaması için müze olmasını istedikleri için Diyarbakır'a geldiklerini belirtti.
 
 
Ocak 1984'te Diyarbakır zindanında başlatılan ölüm orucunda yaşamını yitiren Cemal Arat'ın annesi Sakine Arat ise “Bundan sonra resimlerle oyalanıyorum. Resimlere bakarak günümü geçiriyorum. Allah Kenan Evren'i ateşler içinde bıraksın. Onun ve onunla çalışanların ahireti cehennem olsun. Aslan gibi delikanlılarımızın kanına girdiler. Bizi evlattan ettiler” ifadelerini kullandı. 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT