1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hakikat ile yüzleşilmesi talep edildi
Hakikat ile yüzleşilmesi talep edildi

Hakikat ile yüzleşilmesi talep edildi

İHD Diyarbakır Şubesi 17–31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası etkinlikleri kapsamında, adliye önünde açıklama düzenledi.

A+A-

Açıklamada, “Adalet istiyoruz”, “İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz”, “Failler belli kayıplar nerede”, “348 toplu mezarda 4201 cenaze bulunuyor” dövizleri taşınarak, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” pankartı açıldı.
 
Açıklamada konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıplar Komisyonu üyesi Hasan Yalçın, gözaltında kaybedişlerin yaygın ve sistematik bir şekilde işlemesine rağmen zorla kaybettirmelere ilişkin etkili bir soruşturma yürütülmediğini söyledi.
 
“Yargı faillerin aklanması için çalışıyor”
 
Zorla kaybedilenlerin dosyalarının raflarda bekletildiğini ve zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldığını dile getiren Yalçın, “Mahkemeler faillerin aklanması için çaba harcıyor. Zaman aşımı uygulaması cezasızlık politikasının en bariz örneğidir. Biliyoruz ki bu ülkede çocuğu faili meçhul cinayete kurban giden ve dağ taş demeden çocuklarının kemiklerini arayıp bir mezar taşı yapmak isteyen anaların hakikatiyle yüzleşmedikçe, bu topraklarda gerçek bir adaletten bahsedilemeyecektir” diye konuştu.
 
Talepler
 
İHD Diyarbakır Şubesi kayıplara ilişkin taleplerini şöyle sıraladı:
 
“* Her şeyden önce zorla kaybettirilenlerin akıbetleri ortaya çıkarılmalı ve zorla kaybedilenlerin bulunması, faili meçhul cinayetler sonucu katledilenlerin faillerinin ortaya çıkarılması için devletin tüm arşivlerini açması gerekmektedir.
 
* Kayıpların aranması ve mezarların açılması Minnesota Otopsi Protokolü ve mezar açmayla ilgili uluslararası standartlara göre yürütülmeli, mezarların iş makineleri ile özensiz ve bir biçimde açılarak kayıplara ait buluntuların tahrip edilmesinin/kaybolmasının önüne geçilmelidir.
 
* Hükümeti, “BM Kişilerin Gözaltında Kayıptan Korunmaları ile İlgili Uluslararası Sözleşme”yi imzalamaya ve sözleşme gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz.
 
* Yargı mensuplarını, sistematik cezasızlık politikasından vazgeçmeye ve uluslararası belgelere göre insanlık suçu olan tüm kayıp vakaları konusunda etkin bir yargılama yürütmeye, uluslararası sözleşmeler uyarınca bu suçlar için zamanaşımı hükümlerini dikkate almamaya çağırıyoruz.
 
* Bu topraklarda bir daha benzer acıların yaşanmaması, hakikatlerin ortaya çıkarılması ve toplumsal barışın tesisi için “Geçmişle Yüzleşme ve Hakikatleri Araştırma Komisyonu” kurulmasını talep ediyoruz.”

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT