1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Hakem heyetine başvuru kolaylaştı
Hakem heyetine başvuru kolaylaştı

Hakem heyetine başvuru kolaylaştı

Hakkını aramak isteyen tüketicilerin işi kolaylaştı. Ücretsiz hak arama sağlayan hakem heyetine başvuruda parasal limitler yükseltildi. Artık daha yüksek tutara kadar olan parasal uyuşmazlıklarda hakem heyetlerine başvurulabilecek.

A+A-
Özellikle bankalarla ve elektrik dağıtım şirketleri ile yaşanan parasal uyuşmazlıklar için vatandaşın koştuğu tüketici hakem heyetlerine artık daha çok kişi başvurabilecek.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın tebliğine göre; yeni yılla birlikte heyetlere başvuruda geçerli olacak parasal sınırlar şöyle; 3 İlçe tüketici hakem heyetleri için 2 bin 200 TL, 3 Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetleri için 2 bin 200-3 bin 300 TL arası, 3 Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetleri için 3 bin 300 TL, 3 Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerdeki il tüketici hakem heyetleri için 2 bin 200 TL ile 3 bin 300 TL arası... 
 
AŞARSA MAHKEMEYE 
 
Anlaşmazlık tutarı bu rakamları aşıyorsa, tüketici mahkemelerine başvurmak gerekiyor. Uyuşmazlık konusunun parasal sınırları aşması halinde, sınırları aşan kısımdan feragat edilerek hakem heyetine başvuru yapılabiliyor. Tüketici, yaşadığı veya işleminin yapıldığı yerdeki hakem heyetine başvurabiliyor.
 

HABERE YORUM KAT