1. HABERLER

  2. Hakan Aygün yazdı 'Hani Jitem yoktu'
Hakan Aygün yazdı 'Hani Jitem yoktu'

Hakan Aygün yazdı 'Hani Jitem yoktu'

Hani JİTEM yoktu!Bir “fikri takip” hatası daha!

A+A-

Bugün Gazetesi Yazarlarından Hakan Aygün Köşesinde yazdığı makalesinde  "Hani Jitem yoktu"

Bakıyoruz, gözaltındaki emekli askerlerin hepsi JİTEM’ci olduklarını söylüyorlar.

JİTEM’in, Jandarmanın gizli istihbarat teşkilatı olduğu ve “kontr-gerillamsı” işler yaptığı hep iddia edildi. Son günlerinde tanıma fırsatı bulduğum Cem Ersever ayrıldığı JİTEM hakkında ötmeye başlayınca öldürüldü.

JİTEM’le ilgili iddialar ne zaman gündeme gelse hep yalanlandı. Hatta bundan yaklaşık 10 yıl önce Genelkurmay, “JİTEM diye bir örgütlenmemiz yok” diye resmi açıklama yaptı.

Şimdiyse, gözaltındaki emekli asker ve bazı sivil bağlantıları, bizzat JİTEM’ci olduklarını söylüyorlar. Ortaya çıkan manzara da şu: JİTEM varmış, tasfiye edilmiş. Tasfiyeden sonra emekli olanlar boşluğa düşmüş ve bir şekilde aralarındaki kontağı sürdürmüşler.

Hani yıllarca JİTEM aleyhinde sadece kendileri yayın yapan İlhan Selçuk’ları Perinçek’leri dışarıda tutun, Ergenekon’a neredeyse “Eski JİTEM’ciler Çetesi” diyeceğim.

Ya da ortada bir çete varsa, aslında varolmadığı ya da tasfiye dildiği söylenen JİTEM’in ta kendisi! Ergenekon Savcısının dikkatini çekerim!

Nasıl mı?

Malum Veli Küçük, Muzaffer Tekin de JİTEM’ciymiş. Eskiden hep JİTEM’i yalanlıyorlardı, şimdi ne diyecekler merak ediyorum.

Son 3 kişilik gözaltında evinde bomba bulunduğu iddia edilen emekli albay Arif Doğan da JİTEM’ci… Gözaltındaki ifadesinde JİTEM’ci olduğunu bizzat kendisi şöyle itiraf ediyor:

"JİTEM'in dağlarda uygulayıcısıydım. Ergenekon'la alakam yoktur"

Eeeee. Hani JİTEM yoktu? Hani Genelkurmay resmen “valla billa yok” diye yalanlamıştı? Şimdi Genelkurmay’dan yeni bir açıklama almak hakkımız değil mi? Var mı yok mu, bir kez daha açıklasınlar!

Medya Ergenekon’da sınıfta kaldı…

Gazeteciliğin temel özelliği “fikri takip”tir.

Bazen önemli bir olayın perde arkasını hemen öğrenemezsiniz. Zaman geçmesi gerekir. Gün gelir, konuşmayanlar konuşur ya da bir yerden işin aslı çıkar. Bu tarz haberleri buzluğa yatırıp, aradan zaman geçince araştırırsın İyi gazeteciler, “fikri takip”le bombayı patlatanlardır.

Gazetecin arşivi olur, dosyası olur. Eskiden kupür keser saklardık, şimdi bilgisayarda saklıyoruz. İnternet arşivi geçmişi, şimdilik çok yeni. Yakın gelecekte yayınladıklarımız bilgisayarımızda depolamaya gerek kalmayacak. Google gibi arama motorları arşiv işlevini tamamen üstlenecek.

Bunları niye yazıyorum!

Ergenekon iddianamesinden sürekli haber üretiliyor. İki örnek:

1-Uğur Mumcu’yu İsrail’in öldürdüğüne dair MİT belgesi.

2-Ergenekon Paşa’sının evinden çıkan son genel seçimde Samsun’da seçime hile karıştırıldığı yönündeki belge.

Oysa gazeteciler azıcık “fikri takip” yapsalar ya da arşive baksalar, şunu göreceklerdi.

Mumcu cinayetine ilişkin sözde MİT belgesi yıllar önce yayınlandı. Yani yeni değildi. Ve o zaman da sahte olduğu ortaya çıkmıştı.

Paşa’nın evindeki belgeye gelince… Seçimlerden sonra Atatürkçü Düşünce Derneği, basın toplantısıyla Samsun’la ilgili iddiaları ortaya attı. Hatta, CHP YSK’ya başvurdu. İnceleme sonucu seçimlerin iptaline gerek görülmedi.

Ergenekon iddianamesinden üretilen haberlerin çoğu böyle. Neredeyse yarısı, Aydınlık’ta yayınlanmıştı. Zaten çoğu Aydınlıkçıların evlerindeki baskında el konulan, haber belgeleri… Ne tuhaftır ki, Doğu Perinçek Aydınlık’ta bizzat kendisinin deşifre ettiği adamlarla aynı çeteye üye olmaktan yargılanacak!

Gitti kontr-gerilla ve provokatör, geldi Ergenekon!

Son olarak savcı Güngören’deki bombalamanın “Ergenekon işi” olup olmadığını araştırıyormuş.

PKK’lı diye açıklama yapılmıştı ama arkasında Ergenekon var mı diye bakılacak.

Gazetecilikteki yöneticilik yıllarımda, fail meçhul olaylarda hep aynı “kelime”ye sığınırdık:

“Provokatör”

Çünkü bilemezsin, hiçbir örgüte direkt atıf yapamazsın. Yalan haber yapmış olursun. Bu yüzden sabah akşam biraz da “Provokatör şurada sahneye çıktı, buraya sahneye çıktı” seri-haberlerinden yorulmuştuk.

1970’lerde ise Ecevit’in sayesinde “kontr-gerilla” şöhret oldu. Devlet içinde gizli bir örgütlenmeydi. Ecevit Başbakan oldu, “kontr-gerilla’dan bahsetmez oldu.

Şimdi aynı muhabbetler Ergenekon için yapılıyor. Her taşın altında Ergenekon aranıyor. “Provokatör” ve “kontr-gerilla” artık Ergenekon sayesinde “zanlı” olmaktan kurtuldu.İster misiniz, PKK’nın da Ergenekon’a bağlı olduğu iddia edilsin?

17.AĞUSTOS.2008