1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç,
HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç,

HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç,

“Şeyh Said, Seyit Rıza ve Saidî Kürdi’nin itibarları iade edilsin, mezar yerleri açıklansın”

A+A-

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Refik Karakoç, Şeyh Said, Seyit Rıza ve Saidî Kürdi’nin itibarlarının bir an evvel iade edilmesini ve mezar yerlerinin açıklanmasını talep etti.

Diyarbakır’da Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) üyeleri, Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edilmesinin yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

“ŞEYH SAİD MEŞRU TALEPLER İÇİN HAREKETE GEÇTİ”

Toplantıda, Şeyh Said’in son sözleriyle konuşmasına başlayan HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç, Şeyh Said ve arkadaşlarının Kuzey Kürdistan’da Kürt milletinin meşru talepleri için harekete geçtiklerini ifade ederek şunları söyledi:
“1925 tarihinde başlayan başkaldırı büyük bir kitlesellik kazandı.

Tüm dünya Kürt halkının özgürlük mücadelesindeki karalılığını bir kez daha gördü. Bu Başkaldırı aynı zamanda büyük emperyalist güçlerin bölgede oluşturduğu kirli statükoya karşı da bir muhalefet şerhi oldu.
Şeyh Sait ve arkadaşları idam edildikten sonra yine aynı meydanda, toplu olarak, bu güne dek resmen gizlenen bir mezara gömüldüler.

İsyana öncülük edenlerin aileleri başta olmak üzere, on binlerce Kürt sürgün edildi. Kemalistler ancak ağır bir baskı rejimi inşa ederek, tüm bölgeyi hatta tüm Türkiye’yi kanlı-karanlık bir hapishaneye çevirerek ayakta kalabildiler.

Kürdistan’ı hep özel rejimlerle yönetmek zorunda kaldılar. Çünkü Kürt halkı baş eğmedi. Haklı ve meşru taleplerinden dün de bu gün de vazgeçmedi.Herkes bilmeli ki bu gün de tüm acılara, ihanetlere, sömürgeci rejimlerin hile ve tuzaklarına rağmen, Kürt gençleri Şeyh Said’in idam sehpasında söylediği sözleri bir emanet, bir talimat olarak yüreklerinde taşımaktadırlar. Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) olarak, ölümünün 91.Yıl dönümü nedeniyle Şeyh Said’i ve onunla birlikte idam edilen dava arkadaşlarını rahmetle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz”

Karakoç, öncelikle Şeyh Said, Seyit Rıza ve Saidî Kurdi’nin itibarlarının bir an evvel iade edilmesini ve mezar yerlerinin açıklanmasını talep ederek konuşmasını sonlandırdı.

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT