1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. Haftanın Konuğu Tanzer Polat Yılmaz...
Haftanın Konuğu Tanzer Polat Yılmaz...

Haftanın Konuğu Tanzer Polat Yılmaz...

Diyarbakır Güneydoğu Girişimci İşadamları Dernek Başkanı ve çok sayıda yatırımı olan İşadamı Tanzer Polat Yılmaz ile genç yaşına rağmen bunca başarıyı kısa zamanda nasıl yakaladığını konuştuk.

A+A-
Aynı zamanda Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiyeli) olan Yılmaz, batıya gitmek yerine kendi memleketine yatırım yapan ender işadamlarımızdan. 
 
Diyarbakır'ın yıldızı parlayan genç bir iş adamı olarak Tanzer Polat YILMAZ kimdir?
 
1978 yılında Diyarbakır'da doğdum. İlk orta ve lise öğrenimimi Diyarbakır'da tamamladım. 589156cc1593acbded2845611d34ae1a.jpg1996'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde Lisans eğitimime başladım. 2000 yılında başarıyla mezun olduktan sonra Diyarbakır'a döndüm. 2000'li yılların başında Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği'nin kuruluşunda Genel Koordinatör olarak görev yaptım. Bu süre zarfında Güneydoğu Anadolu Bölgesi için başarılı sosyal ve ekonomik projelere ekip olarak imzamızı attık. Ardından gelen bir teklif üzerine Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ( UNDP ) bünyesinde Güneydoğu Anadolu Gençten Gence Sosyal Gelişim Projesi'ne Bölge Koordinatörü olarak atandım. Bu proje kapsamında bölge genelinde Gençlik Merkezleri açılarak bölge gençliğinin sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlandı. Diyarbakır'da tarihi bir Diyarbakır evi restore edilerek Gençlik Merkezine dönüştürüldü. Binlerce genç bu merkezlerde eğitimler alarak sosyal çalışmalara katıldı. Bu görev kariyerimde hala en önemli aşamalardan birini teşkil etmektedir.
 
Birazda iş konuşalım, yatırımlarınız ve iş hayatınızdan bahsedermisiniz, nasıl başladı?
 
2001 yılında Diyarbakır'ın ilk ve tek beş yıldızlı tesisine çok genç bir yaşta Genel Müdür olarak atandım. Turizme çok yabancı ve deneyimsiz olmama karşın bu mesleğe duyduğum sempatinin de etkisiyle kısa sürede önemli bir gelişim kat ettiğime inanıyorum. Mardin, Antalya ve Ankara'da değişik tesislerde Genel Müdür olarak görev yaptıktan sonra tamamen tesadüf eseri Et ve Et ürünleri alanında çalışmaya başladım.
 
 
 
2006 yılında Başkent Ankara'nın en büyük ve Türkiye'nin sayılı entegre et ve et ürünleri üretim tesisini kurduk. Türkiye'de henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan Hazır Döner üretimi konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduk. Dünyanın değişik yerlerinde düzenlenen sektörel fuar ve eğitimlere katılarak bu konudaki bilgilerimizi pekiştirmeye çalıştık. Ham maddeden son ürüne uzayan üretim süreçlerinin keyfini yaşama olanağını bulduk. Bu alanda kurulan Döner Akademisinin eğiticilerinden biri olma gururunu yaşadık ve bu geleneksel ürünün Dünya genelinde tanıtılması adına çalışmalar gerçekleştirdik.
 
Bunca kariyer ve siyasal bilgiler fakültesi okumanıza rağmen,  aynı zamanda iş hayatına atılma nasıl oldu?
 
Kariyerim devam ederken diğer yandan akademik çalışmalarımı da sürdürdüm. Önce Ekonomi alanında yüksek lisans ardından da Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Doktora eğitimimi tamamladım. Sosyal Medya ve Ortadoğu Arap Baharı üzerine Doktora Tezimi kaleme aldım. Özellikle Ortadoğu Ekonomisi ve Toplumları üzerine detaylı bilimsel çalışmaların içinde bulundum. Ortadoğu ülkelerine akademik geziler gerçekleştirerek toplumların ekonomik ve kültürel özelliklerini yakından inceleme şansını yakaladım.
 
20a192715d204980f9dbf67a08b3cdb3-001.jpg
 
 
Hangi alanlarda iş hayatına ağırlık verdiniz?
 
Halen kurucu ortağı olduğum Pasha Et ve Döner şirketi bünyesinde Türkiye'nin en önemli restoran zincirlerine üretici olarak hizmet vermekteyim. Bunun yanı sıra son üç yıldır Ehli Döner markasıyla başta Güneydoğu Anadolu olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesinde Alacarte ve Fast Food yaprak döner şubeleri açıyoruz. Oluşturduğumuz konsept ile Türkiye'de daha önce uygulanmamış bir ürün gamıyla tüketicilere hizmet veriyoruz. Bu formatla Türkiye'deki yapılanmamızı tamamladıktan sonra Dünya piyasalarına açılmak en büyük hedeflerimizden biri. Şu anda Ehli Döner, Diyarbakır, İzmir, Eskişehir ve önümüzdeki aylarda devreye girecek olan Mardin şubeleriyle hizmet veriyor. 2015 yılı sonuna kadar şube sayımız Türkiye genelinde 15'i bulacak. Bu hedefle çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 
5f195d0b212b044fc7033e4ab055faa8.jpg
 
Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği başkanı olarak, derneğiniz ne zaman kuruldu? 
 
Girişimci iş adamları neler yapar?
Sosyal medyada oldukça ses getiren Can Kardeşim Projenizden bahseder misiniz?
 
2014 yılı sonunda kurulan Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneğinin Başkanlığı görevine getirildim ve hemen ardından Güney ve Güneydoğu Anadolu Genç İş Adamları Federasyonu'nun Genel Kurulunda Genel Sekreteri olarak seçildim. Çok değişik alanlarda ticari faaliyetlerini sürdüren bölge iş adamlarını bünyesinde barındıran derneğimiz kısa süre önce kurulmasına karşın gerçekleştirdiği projelerle adından sıkça söz ettirmeyi başardı. En önemli projemiz Çözüm Sürecindeki toplumsal uzlaşıyı sağlamak ve Türkiye'de organ bağışı bekleyen 28.000 insanımıza umut ışığı olmak amacıyla kaleme aldığımız Can Kardeşim Projesi oldu. Kısa sürede çığ gibi büyüyen bu projeyle Türkiye'nin her yerinden yurttaşlarımız sosyal medyada yayınladıkları videolarla Can Kardeşlerini seçtiler ve projeye destek oldular. Siyasetçiler, sanatçılar, entelektüeller gibi popüler kişiler bizi yalnız bırakmadı ve projenin yaygınlaşmasını sağladı. Değişik medya organlarında canlı yayınlarda proje anlatıldı ve toplumun geniş kesimlerine ulaşılmaya çalışıldı. Sağlık Bakanlığı'ndan projeye destek alındı ve bu proje kapsamında gerçekleştirilecek organ bağışları için kolaylaştırıcı tedbirler alındı.
 
HDP EŞ GENEL BAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ'TAN CAN KARDEŞİM PROJESİNE DESTEK...
 
 
 
Yoğun iş temponuzun içerisinde spora vakit ayırabiliyor musunuz?
 
Sporu ve sporcuyu çok seviyorum çünkü sosyalleşmenin önemli araçlarından bir tanesi 
 
7a6720d5c294e81af0bcf7dea6b06872.jpg
spor. Fiziksel aktivetinin rekabet ve hırsla birleşmesi bireyin kişisel gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Basketbol ve futbol özellikle ilgi duyduğum alanlar. Diyarbakırspor'u çok yakından takip ediyor ve destekliyorum. Özellikle Diyarbakırspor'un efsane menajeri İsmet Yılmaz'ın amcam oluşu kulübümüze olan ilgimi perçinliyor. Neredeyse tüm iç saha ve bazı deplasman maçlarını kaçırmamaya gayret gösteriyorum. Diyarbakırspor'un hak ettiği yer kesinlikle süper ligdir. Diyarbakırspor hangi ligde olursa olsun  çok büyük bir markadır. Bu liglerde olması bu değerini asla düşürmez. Diyarbakırspor'un hakketiği yerlere gelmesi en büyük arzum. Çünkü memleketimizde futbolun anlamı çok büyük ve halkımız Diyarbakırspor'u çok seviyor.
 
Akademik kariyeriniz, sosyal sorumluluk projelerindeki başarınız ve iş hayatınızda ki başarılarınızı öğrendik. Genç yaşta ki bu başarılarınızın sırrını öğrenebilir miyiz?
 
Genç yaşta gerek ticari gerekse sosyal hayatta bir şeyleri başarabilmenin sırrı öğrenme merakında ve başarıya duyulan inançta yatıyor. Mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahibim ve yaptığım işin eksik olmasına asla tahammülüm yok. Birlikte çalıştığım ekibe de sürekli bu duyguyu aşılamaya çalışıyorum. Ülkemizdeki en büyük eksikliğin uzmanlaşma olduğuna inanıyorum. Her işi azar azar yapan bireyler olmaktan çıkıp spesifik alanlarda uzman bireylere dönüşmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Kariyerimde hep bulunduğum makamın gereğini yerine getirmeye çalıştım. Amiyane tabirle sadece idare etmek bana göre değil.
 
Akademik kariyeriniz, sosyal sorumluluk projelerindeki başarınız ve iş hayatınızda ki başarılarınızı öğrendik. Genç yaşta ki bu başarılarınızın sırrını öğrenebilir miyiz?
 
Genç yaşta gerek ticari gerekse sosyal hayatta bir şeyleri başarabilmenin sırrı öğrenme merakında ve başarıya duyulan inançta yatıyor. Mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahibim ve yaptığım işin eksik olmasına asla tahammülüm yok. Birlikte çalıştığım ekibe de sürekli bu duyguyu aşılamaya çalışıyorum. Ülkemizdeki en büyük eksikliğin uzmanlaşma olduğuna inanıyorum. Her işi azar azar yapan bireyler olmaktan çıkıp spesifik alanlarda uzman bireylere dönüşmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Kariyerimde hep bulunduğum makamın gereğini yerine getirmeye çalıştım. Amiyane tabirle sadece idare etmek bana göre değil.
 
 
Sayın Tanzer Polat YILMAZ bu zevkli söyleşi için sizlere teşekkür ederiz. Son olarak, Gençlere ve bu bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcılara neler söylemek istersiniz?
 
Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da borçlu olduğumuz topraklara olan sorumluluğumuz gereği ticari ve sosyal çalışmalarıma devam etme b116e77d52cdb8704c72ed02492b8bd7-001.jpgkararlığındayım. Benden uzak kalmalarından ötürü sürekli serzenişte bulunmalarına rağmen en önemli desteği tabidir ki ailemden ve çalışma arkadaşlarımdan alıyorum. Özellikle Dernek çatısı altında birlikte görev yaptığım üye arkadaşlarım ve yönetim kadrosu birbirinden değerli insanlardan oluşuyor. Onlarla bir arada bulunmaktan ötürü çok mutluyum. 
 
Bölgemizde genç ve Girişimci insan potansiyeli çok yüksek. Ama maalesef bizim gençlerimiz daha çok çalışmak ve daha yaratıcı olmak zorunda. Küresel düşünmeyi Öğrenerek zincirlerimizi kırmalıyız. Başarıyı uzakta aramaya hiç gerek yok. Büyük düşünmek, yaşadığımız coğrafyanın bizlere sunduğu fırsatları değerlendirmek, zamanı doğru kullanmak ve sürekli hareket halinde bulunmak başarıya ulaşmak için yeterli. Gençlerimiz zamanı çok müsrif kullanıyor ve yaşamlarının en verimli dönemlerini maalesef yeterince değerlendiremiyor. Eğitim elbette gerekli ancak asıl hayat Eğitimden sonra Başlıyor ve önemli olan okul dışında da kendimize katabildiklerimiz. Sosyal çalışmalardan, sivil toplum kuruluşlarından uzak durmamalıyız. Kolektif yaşamın içinde olmak, Örgütlü toplumun birer üyesi haline gelmek çok önemli. 
 
Yatırımcılar içinse özgünlüğü tavsiye ediyorum. Taklitçiliğin günümüz dünyasında bir değeri 
a614b889ebc4a414e38996abb2b41e7f-002.jpg
 
yok ve ekonomik anlamda taklitçilik aslını yaşatmaktan ötürü gidemiyor. Farklı alanlara, farklı formatlara yönelerek yeni iş fikirleri geliştirmemiz lazım. Ulusal ve Uluslararası pazarlara açılmanın yollarını aramak zorundayız. Marka ve marka Değeri oluşturma konusunda daha Özgün çalışmalar a ihtiyacımız var. Aslında Güneydoğu'nun folklorik Zenginliği bu Açıdan çok ciddi bir veri kaynağı. 
 
Bu keyifli röportaj için teşekkür ediyor, hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sizlere de yayın Hayatınızda başarılar diliyorum. Ulusal sitelerle boy ölçüşebilecek düzeydeki platformunuzun çok uzun Ömürlü olması umuduyla 
c7b7cccb4127028f35543e85625d62f2.jpg
Hoşçakalın. 
 
 
röportaj: Celal GÜNEY / Diyarinsesi.org
 
 

 

HABERE YORUM KAT