1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hafif raylı sistemde son aşamaya gelindi
Hafif raylı sistemde son aşamaya gelindi

Hafif raylı sistemde son aşamaya gelindi

DİYARİNSESİ.ORG - (ÖZEL HABER) - Diyarbakır'ın ulaşımını büyük ölçüde rahatlatacak olan hafif raylı sistem projesi için kredi sözleşmelerinde son aşamaya gelindi.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın görevde 1. yılllarını  doldurmaları nedeniyle açıklanan faaliyet raporunda, Diyarbakır'ın ulaşım sorunlarının çözümü için şu görüşlere yer verildi.
 
 
Hafif Raylı Sistemin sözleşmesini son aşamaya getirdik      
Kent içi ulaşımın rahatlaması amacıyla geliştirilen Hafif Raylı Sistem Projesi'nin kredi sözleşmesinde son aşamaya gelindi. Sonbaharda imzalar atılarak, adım adım raylı sistemin örülmesi hedeflendi.       
 
Tüm ilçelere toplu taşıma hizmeti vermeye başladık      
Belediyenin hizmet sınırının Diyarbakır il sınırı olmasıyla birlikte Silvan, Ergani, Dicle, Eğil, Bismil, Çermik, Çüngüş ilçeleri, Şölen, Salât ve Tepe beldelerine geçen yıldan bu yana belediye otobüsleri tahsis edilerek toplu taşıma hizmeti verildi.      
Kulp, Hani, Hazro, Çınar, Lice ve Kocaköy ilçelerine ise geçtiğimiz hafta 6 otobüs tahsis edilerek, toplu taşıma hizmeti verilmeye başlandı.    
 
Duraklar yerleştirdik      
İlçeler için güzergahlar ve indirme-bindirme yerleri belirlendi, Diyarbakır-Bismil yoluna 32 durak,  Diyarbakır-Silvan yoluna 44 adet kapalı durak monte edildi. Ergani, Dicle, Hali, Lice, Kocaköy ve Kulp güzergahında 94 adet durak bakım ve onarımdan geçirildi.           Toplu taşıma araçlarına kameralar taktık       Toplu taşıma araçlarının tümüne kamera ve 3G özellikle DVR'ler takılarak, kent merkezindeki tüm araçlar canlı olarak izlendi, gelen şikayetler anlık olarak değerlendirildi.          
 
Doğalgazla çalışan 48 otobüs Mayıs ve Temmuz'da geliyor      
48 adet doğalgazla çalışan otobüs satın alındı. Renkleri halk tarafından belirlenen otobüslerin 22 adedi 15 Mayıs'ta, geri kalanları da temmuz ayı hizmet verecek.       Doğalgaz Dolum İstasyonu inşa ediyoruz      
 
Araçların yakıt ikmalinin dışarıdan yapılmaması için Doğalgaz Dolum İstasyonu Projesi hazırlanarak, inşasına başlandı.          
 
İki otoparkın inşaatını bitiriyoruz      
Doğum Hastanesi'nin bulunduğu çevrede ve belediyenin yanında çok katlı otopark inşaatına başlandı. Biri tamamlandı, diğeri bu yaz hizmete açılacak. 6 adet kavşak yenilendi, 11 kavşakta sinyalizasyon çalışması tamamlandı, 40 adet kavşaktaki sinyalizasyonlar bakım ve onarımdan geçirildi.      
 
Trafik yön levhalarını her noktaya yerleştirdik       
Modern bir kentin ihtiyacı olan2020 adet trafik yön levhası üretilip montajları yapıldı, 210 km yol çizgi çalışması ve 185 km bordür boyaması yapıldı.       Yeni Batı İlçe Otogarı mayıs ayında hizmete açılacak      
 
Yeni Otogar
Siverek ve Elazığ yolunu kullanan araçların kent içi trafiği etkilememesi amacıyla inşa edilen otogar, bu ay içinde hizmete açılacak.      
 
Feribotla ulaşım hizmeti vermeye başladık       
Eğil'de yıllardır bozuk olduğu için verilmeyen feribot hizmetine yeniden başlandı. Feribotun bakım ve onarımına 90 bin lira harcanarak, feribot seferleri yeniden başlatıldı. Böylece Eğil merkezle 6 köyün ulaşımı sağlanmış oldu.    
 

HABERE YORUM KAT