1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Haddini bil, sen kim oluyorsun'
'Haddini bil, sen kim oluyorsun'

'Haddini bil, sen kim oluyorsun'

Kültür Bakanı Topçu’nun, Cizre’yi ziyaret eden 2 bakan için "ya istifa etsinler, ya azledilsinler" demesi tartışma yarattı.

A+A-

Cumhuriyet'te yer alan Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, geçici seçim hükümetinin bu hafta içinde yapılması beklenen ikinci Bakanlar Kurulu toplantısında “azledilme” ve “Cizre gerginliği” yaşanması bekleniyor. Kültür Bakanı Yalçın Topçu’nun HDP’li bakanların azledilmesi gerektiğini söylemesine AB Bakanı Ali Haydar Konca’nın “Haddini aştı. Kim oluyor, hangi yetkiyle bunu söylüyor?” diye tepki göstermesi Bakanlar Kurulu’nda kriz yaşanacağının sinyalini verdi.

76.jpg

Cumhuriyet’e Topçu’nun yaptığı açıklamayı değerlendiren AB Bakanı Konca, Topçu’nun hangi yetki ve hangi hakla azledilme açıklaması yaptığını sorarak, “Böyle bir saçmalık olabilir mi? Kendisi atanan bir kişidir. Bizler halkın oylarıyla seçilerek geldik. Böyle bir açıklama yapmaya ne hakkı ne de yetkisi var” diye konuştu. Konca, kabinede yer alan HDP’li bakanlar olarak görevlerini yerine getirdiklerini belirterek, “Türkiye’nin gerçeklerinin ne olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Topçu, haddini aştı. Türkiye’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve 120 bin nüfuslu bir kenti ziyaret etmek ve oradaki hukuk dışılıkları kamuoyuna aktarmak neden azledilmeyi gerektirsin?” dedi.

Bakanlar Kurulu’nda

Bakan Konca, gerçekleştirilecek ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Topçu’nun yetkisi olmadan böyle bir açıklama yapmasını gündeme getireceklerini belirterek, “Kendisi bir kere seçilmiş biri bile değil. Atanmış bir kişi olarak seçilmişlere yönelik böyle bir söz söylemeye hakkı yok” diye konuştu.

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen de Topçu’nun açıklamalarına sosyal medya üzerinden “AKP, Turizm Bakanı’nın sözlerine inanıyorsa vay Türkiye’nin haline. Güvenlik konusunda başka sözü olan kalmamış galiba” diyerek tepki gösterdi. (Cumhuriyet)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler