1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Habur Sınır Kapısı ülkenin ticaret kalbi
Habur Sınır Kapısı ülkenin ticaret kalbi

Habur Sınır Kapısı ülkenin ticaret kalbi

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde 14 Aralık’tan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle Habur Sınır Kapısı’nın da kapatılmasıyla Irak’ta mahsur kalan binlerce şoför, Türkiye’ye dönmeye başladı, kapının açılması iş camiasını da sevindirdi.

A+A-

Ülkenin ticaret kalbi konumundaki kapının açılmasını değerlendiren Cizre Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı, bir nebzede olsa ticarete canlılık getireceğini söylerken, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, Habur Sınır Kapısı’nın bölge ve Türkiye için ne kadar önemli olduğunun Aralık 2015 ihracat rakamlarında ortaya çıktığını söyledi.

Habur’un kapalı oluşu ihracat kaybı

Cizre Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı, bölgede ve özellikle Cizre ilçesinde yaşanan sokağa çıkma yasağı İle beraber Habur Sınır Kapısının kapalı oluşunun bu süreçte 300 milyon dolar gibi bir ihracat kaybı söz konusu olduğunu söyledi. Bu durum ülke ekonomisine çok büyük bir kayıp yaşattığını da anlatan Çağlı, Almanya’dan sonra Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 2’nci ülkenin de Irak olduğunu ve Habur Sınır Kapısı üzerinden yapıldığını hatırlattı.

Çağlı; “Irak ile 2014’ün ilk 5 ayında aylık 1 milyar doları aşan bir ihracatımız vardı. Güvenlik sorunları başlayınca bu 500 milyon dolara düştü. Ardından 700-750 milyon dolar seviyelerinde seyretti. Bu durum hepimize ve ülke ekonomisine çok büyük bir kayıplar yaşatmaktadır.  Habur Sınır Kapısı’nın kapalı oluşu bölgeyi de ülkeyi de müthiş etkiledi. Bölgemizde ihracat, nakliye, hizmet, ticaret sektörleri adeta can çekişiyor. Nakliyecilik yapan firmalarımız hemen hemen araçlarının tümünü kredi ile almış durumdalar. Devam eden olumsuz süreçte bu firmalar kredilerini ödeyemeyeceklerdir. Binlerce insanın bu sektörde çalışıyor olması göz önünde bulundurularak gerekli adımların ivedi atılması gerekir.

Bölge Ekonomi iflas noktasına geldi

Bugünden yarına çatışmaların sona ermesini beklemiyoruz ama en azından masaya dönmek için bazı mesajlar verilebilir. Bugün gelinen noktada halkın moral ve motivasyon açısından 90’lı yıllara geri dönülmüştür. Şu anda kentimiz ve çevresindeki tüm ticari faaliyetler durma noktasında. Bölge ekonomisi zaten sağlam temeller üzerine oturtulmamıştı. Şimdi ise uzun yıllar düzeltilemeyecek darbeler yiyoruz. Hükümetin bölgedeki esnafa yardım edeceğine dair açıklamalarını yetersiz buluyorum. Barış süreci ile desteklenmeyen hiçbir yardım amacına ulaşmayacaktır. Önemli olan bölgemizde yeniden barış rüzgârlarının tesis edilmesi. Büyük bir yoksulluk ve karmaşa ile karşı karşıyayız. Bölgede her geçen gün daha fazla iş yerinin kapandığı, on binlerce insanın göç ettiği, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşmanın zorlaştığı genç işsiz sayısında ise patlama yaşandığı bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi.

Habur’un sınırlı da olsa açılması olumlu

İhracatçıların,  nakliyecilerin, tüccar ve esnafın SGK, MTV ve bankalara olan borçlarının ertelenmesini beklediklerini kaydeden Çağlı, Habur Sınır Kapısı’nın sınırlı olarak açılmasının çok olumlu bulduklarını dile getirdi. Cizre Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı şöyle dedi:

“Habur Sınır Kapısı’nın açılmasının inşallah açılması bizleri çok mutlu etti. Bir nebzede olsa bir hareketlilik bir canlılık getirdi ve getirecek bölgemize. İnşallah bir an önce bu yasaklarda kalkarsa her şey daha iyi olur diye düşünüyoruz. Kapının kapalı olması bölgemize de ülkemize de büyük ekonomik kayıplar yaşattı. Bugün tekrar başladı binlerce insan bu sektörde çalışıyor olmasını da göz önünde alarak bu kapının tam kapasite ile çalışması, var olan yasakların da çatışmalarında son bulması gerekiyor. Birçok kişi iflas etmiş, evini barkını bırakıp kaçmış göç etmiş gitmiş eğer böyle devam ederse hiç iyi olmayacak”

“Çevre yolu sıkıntı yaratacak”

Habur için güzergâh olarak Cizre ve Silopi’de yasaklar olduğu için çevre yolunun kullanıldığını anlatan Çağlı, çevre yolunun tamamlanmaması nedeniyle sıkıntı ileriki günlerde sıkıntı yaratacağını dile getirerek şöyle dedi:

“Cizre ve Silopi’de yeni yapılan çevre yollarından sağlanıyor. Cizre’nin çevre yolu iyi ama Silopi’nin çevre yolu daha bitmemiş olmasına rağmen kullanılıyor. Tek şerit halinde yolun 5-6 kilometresi de bozuk çok sağlıklı değil. Yolu yapan müteahhidi ile görüştüm. 10-15 gün bu yol çalışır ama sonrasında çöker diyor. Bugün başladı sabah 8 akşam 3 saatleri arasında olacak. 500 araç girecek, 500 araç çıkacak. Sivil araçlara yasak, gümrükte bekleyenler girip çıkabilir ancak Cizre ve Silopi’ye yasaklar olduğu için sivil giriş çıkışları yok. Daha önce 2 bin giriş iki bin çıkış yapan sadece tırlar vardı. Bu durum elbette iyi değil ama başlangıç için iyi”

“Kapının açılması çok olumlu”

Habur Sınır Kapısı’nın açılmasının çok olumlu olduğunu söyleyen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar da, Türkiye ve bölgenin kara yolu ihracatının en önemli kapısı olan Habur’un ne kadar önemli olduğunun Aralık 2015 ihracat rakamlarında da net olarak ortaya çıktığını söylüyor. Sayar şunları söyledi:

“Hem bölgenin hem Türkiye’nin ihracat noktasında kalbidir Habur”

“Habur Sınır Kapısı’nın 2014 yılının aralık ayına göre kaybı 621 milyon dolardır. Hem bölgedeki hem Ortadoğu’daki gelişmelerden dolayı Türkiye’nin Irak’a yapmış olduğu ihracattan 2 milyar 300 milyon dolar kayıp oldu. Bölgeye faydası kapalı olduğunda kaybedilen rakam üzerinden ne kadar önemli bir kapı olduğunu görüyoruz. Türkiye kara ihracatının yarısından fazlası Habur üzerinden yapılıyor. Hem bölgenin hem Türkiye’nin ihracat noktasında kalbi konumunda bir kapı. Kapalı olması Türkiye ekonomisine kaybettirdikleri bu 16 günlük süre zarfındaki 621 milyon dolar üzerinden görebiliyoruz. Günlük 2 binin üzerinde tır girişi vardı. Bu ciddi bir rakamdır. Üreticileri ihracat yapan yatırımcıları ve lojistik firmalarına bu kapının açılması ekonomik bir nefes aldırır. Bu 16 günlük kayıp her şeyi ortaya koyuyor. Kapının ne kadar önemli bir ticaret kapısı olduğunu gözüküyor”

Diyarbakır  2015 İhracat rakamları

Diyarbakır’ın 2015 ihracat rakamlarıyla ilgili olarak ta Sayar bir düşüş söz konusu olduğunu belirtti. Diyarbakır ihracatının bir önceki yıl artış eğiliminde olduğunu hatırlatan Sayar, “Yani Türkiye ortalamasının üzerinde artış gösteriyordu. İhracatımızın yarısını Irak’a yapıyorduk. Hem bölgedeki yaşanan ortam hem dengeler Diyarbakır’ın ihracatının yüzde 18 azalmasına neden oldu. Bir önceki yıla göre 40 milyon dolar azalmasına neden oldu. 20 milyon dolar Irak pazarı, diğer yarısı da diğer ülkeler. 60 civarında ülkeye ihracat yapıyoruz. Yüzde 80’ini Irak ve Çin’e yapıyoruz. En fazla pay da Irak’adır. Toplam ihracatın yarısını Irak’a yapıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler