1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Habercilere yönelik şiddet kınandı
Habercilere yönelik şiddet kınandı

Habercilere yönelik şiddet kınandı

Mardin'e bağlı Nusaybin ilçesinde habercilere yönelik polis memurlarının şiddeti Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından kınandı.

A+A-

DİYARİNSESİ.ORG - Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun Mardin Nusaybin'deki olaylarla ilgili habercilere yönelik yapılan şiddet kınandı ve şu ifadelere yer verildi.

"11.08.2015 Salı günü Mardin’in Nusaybin ilçesi Hükümet Konağı önünde nöbet tutan güvenlik görevlilerine yönelik yapılan saldırı sonrasında yaralanan polis memurlarının hastaneye intikali esnasında Nusaybin Devlet Hastanesi önünde haber yapmak isteyen gazeteciler polis şiddetine maruz kalmıştır.
 
Hastane önünde Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Ahmet Akkuş ile Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Arif Altunkaynak’a özel harekat polisleri tarafından hakaret edilmiş, silahların dipçikleriyle fiziksel saldırıda bulunulmuş, silah doğrultulmuş, havaya ateş edilmiş, fotoğraf makinelerine ve kameralarına el konularak zarar verilmiştir.
 
Saldırıya uğrayan gazeteciler, saldırı sonucunda çeşitli yerlerinden yaralanarak aynı hastanede tedavi altına alınmıştır.
 
Meslektaşlarımıza yönelik yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıyı yapanların adalet önünde hesap vermeleri için başta Mardin Valisi ve Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere tüm sorumluları göreve davet ediyoruz.
 
Unutulmamalıdır ki gazeteciler, halkın habere ulaşmasını sağlamak amacıyla kalemleri, fotoğraf makinaları ve kameralarıyla tüm olumsuz şartlara rağmen görevlerini yerine getirmeye çalışırlar.
 
Ancak, bu türden yaşanan olaylarda her seferinde gazetecilerin hedef alınarak saldırılara maruz bırakılmasını, basın hürriyetini ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldırmayı amaçladığı aşikardır.
 
Şuan içinde bulunduğumuz bu süreçte bölgede görev yapan meslektaşlarımızın can güvenliğinden ciddi kaygı ve endişe duyduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz. Sonu çok daha vahim olabilecek saldırılarla karşılaşmamak için gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınmasını hatırlatmak istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler