1. HABERLER

  2. SPOR

  3. GYSD otizime için dostluk maçı yapıyor
GYSD otizime için dostluk maçı yapıyor

GYSD otizime için dostluk maçı yapıyor

DİYARBAKIR- Güneydoğu Spor Yazarları Derneği (GSYD) ile Diyarbakır Masterler Futbol takımı ile otizime karşı duyarlılık dostluk maçı düzenledi.

A+A-

Spor Yazarları Derneği (GSYD) ile Diyarbakır Masterler  Futbol takımı ile Otizime karşı Duyarlılık dostluk maçı 15-07 -2018 Pazar günü Saat: 18,30 ‘da  Diyarbakır Şilbe Spor Tesislerinde Diyarbekirspor Antreman sahasında düzenlenecek Otizime karşı duyarlı olma dostluk maçına Diyarbakır Masterler ile ( GSYD ) Güneydoğu Spor Yazarları Derneği ortak Olarak düzenlediği organizasyonuna tüm futbolseverler davet edildi.

 

“ENGELLİ OLMAK ÖĞRENMEYE VE ÜRETMEYE ENGEL DEĞİLDİR”

Güneydoğu Spor Yazarları Derneği (GSYD) ve Diyarbakır Masterler Derneği’nce yapılan açıklamada, Otizime karşı duyarlı olma dostluk maçına tüm dost ve futbolseverler davet ederek. “Her insan ve her birey engelli adayı olduğumuzu unutmamak adına bu tür ekinlikler veya organizasyonlar düzenleyerek engeli vatandaşlarımızın yanında olarak onlarında bu etkinliklerin içine katarak Engelli olmak hiçbir şey yapamamak değildir diye bilmeli. Bizi yapamadıklarımızla değil, yapabildiklerimiz ve sizlere benzeyen yanlarımızla görün onun içinde engelli olmak öğrenmeye ve üretmeye engel değildir” denildi

BAY VE AKAR: AMAÇ OTİZME FARKINDALIK OLUŞTURUP DİKKAT ÇEKME

Güneydoğu Spor Yazarları Derneği (GSYD) Başkanı Yılmaz Bay ve Diyarbakır Masterler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Akar, ortak yapılan açıklamada ise şunları söyledi: “Bugün bizleri yalnız bırakmayıp otizme farkındalık oluşturup dikkat çekmek adına yanımızda yer alan sporun değerli emekçileri. Öncelikle hepinize teşekkür ederiz. Bildiğiniz üzere dünya otizm farkındalık etkinlikleri çerçevesinde başta otizmle ilgili bilgilendirmeler olmak üzere yıl içinde birçok etkinlikler düzenlenir. Birleşmiş Milletler’in 2007 yılında dünya otizm farkındalık ayı ilan ettiği, 2 Nisan’dan başlayarak yıl boyunca tüm dünyada otizmle ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılarak ve sorunlara çözüm bulma yolları araştırılır.

 3 YILDA ORTAYA ÇIKAN 68 ÇOÇUKTA BİR GÖRÜLEN

Bizler bugün Diyarbakır Masterler Derneği ve Güneydoğu Spor Yazarları Derneği olarak yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan ve günümüzde her 68 çocuktan birinde görülen ve tüm yaşamı etkileyen bir nöro gelişimsel bozukluk olan otoizme farkındalık ve toplumun dikkatini çekmek adına bir futbol maçı etkinliğiyle dünyada otizmle ilgili bilinçlendirme çalışmalarına Diyarbakır’dan küçük de olsa katkıda bulunmak istedik. İletişim ve etkileşimde güçlükler ve eksiklerle birlikte sınırlı - yineleyici davranışlarla belirti veren. Erkek çocuklarda kızlara göre dört kat daha fazla görülen otizm, göz teması kuramama, gözlerin bir noktaya takılıp kalması, tekrarlayan hareketler ve yaşıtlarına göre konuşmada geri kalma şeklinde kendini gösterir”.