1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güzel’den çiftçilere zirai ilaç uyarısı
Güzel’den çiftçilere zirai ilaç uyarısı

Güzel’den çiftçilere zirai ilaç uyarısı

Ergani Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel, çiftçilerin zirai mücadelede ilaçları bilinçli kullanması gerektiğini söyledi.

A+A-

Ürünleri hastalık ve zararlılara kaptırmamak için zirai mücadelenin önemine değinen Güzel, “Unutulmamalıdır ki, zirai mücadele sadece daha fazla ürün almak anlamına gelmez. Aynı zamanda başta insanlar olmak üzere bütün canlıları ilgilendiren önemli sorunları da içinde barındırmaktadır” diye konuştu.

Ergani Ziraat Odası Başkanı İzzet Güzel, zirai mücadelede ilaçların bilinçsiz kullanımının arı ölümleri başta olmak üzere büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarında ani ve yavaş zehirlenmelere yol açabileceğini ifade etti. Güzel; “Çiftçilerimiz herhangi bir yerden zirai ilaç temin ettiğinde kullanım öncesi ilaç üzerindeki etikette yazılı bilgileri okunmalı ve etikette belirtilen ölçülere göre ilaç kullanılmalıdır. İlacın doğru miktarda kullanılması hem insanlar hem diğer canlıların zarar görmemesi için önemlidir” dedi.
 
İlaçlama yapılacak yerlerdeki arı ve hayvan yetiştiricilerinin de tedbirli olması gerektiğini vurgulayan Güzel, ilaç uygulayanların da mutlaka eldiven, maske, koruyucu gözlük, şapka, çizme, koruyucu elbise giymelerinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT