1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güvenlik sorunu var mı yok mu?
Güvenlik sorunu var mı yok mu?

Güvenlik sorunu var mı yok mu?

Yasaklı Sur’da çekilen klip kafaları karıştırdı: “Güvenlik sorunu varsa bu klip nasıl çekildi?, Yoksa yasak neden kalkmıyor ve insanlar neden evlerine gidemiyor?”

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık’tan buyana operasyonların bittiği Valilik tarafından ilan edilmesine rağmen güvenlik gerekçesiyle yasakların devam ettiği bölgede klip çekildiği ortayla çıktı. Irkçı sözler barındıran rap tarzı kliple ilgili Diyarbakır Valiliği soruşturma başlatırken, HDP Diyarbakır milletvekili Feleknaz Uca, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Uca, “Üç ayı aşkın bir süredir Sur’da çocuklarını yitiren ailelerin dahi 147 gündür yasaklı mahallelere girip çocuklarının cenazelerini alamadığı ortada iken, Sur’da klip çeken söz konusu kişi buraya nasıl girmiştir? Söz konusu kişinin Sur’a girmesine kim izin vermiştir? Bu kişinin Sur’un yasaklı mahallelerine girmesinin yasal gerekçesi nedir?” diyerek bakan Ala’ya sordu.
 
 
“Klip Önceki Duvar Yazılarından Farkı Yok”
 
 
Diyarbakır’da sivil toplum örgütü temsilcileri de klibi ayrımlaştırıcı, ötekileştirici ve kabul edilemez buluyor. Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar, klibin; daha önceki duvar yazılarından bir farkının bulunmadığını dile getiriyor ve bunun provokasyonu dönük olduğunu belirtiyor.


“Yasak Varsa Klip Ne? Klip Varsa Yasak Ne?” diye soran Çözüm-Der Genel Başkanı Ercan Ezgin, bu işin bölgede yaşanmış birçok provokatif olayda parmağı olan paralel yapının işi olabileceğini söylüyor. Ezgin, “Paralel Yapı’nın burada da parmağı olmuş olabilir. Paralelciler hala emniyet içerisinde çok aktif ve faal olarak görev yapıyorlar. Onların da halkı tahrik ederek toplumda infial yaratma noktasında bu klip ile işbirliği olabilir. Bu konunun ciddi olarak araştırılıp sorumluların hesap vermesi gerekiyor”
 
 
“Ya Sev, Ya Terk Et!/Çözümü Çok Basit”
 
“SAT5” takma isimli ve maskeli biri tarafından 2 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinde “Yalnızım Atam” isimli bir şarkıya klip çekildi. Klip, “Sur şehitlerimizin anısına” başlığı ile dün bazı sosyal medya ve video sitelerinde yayınlandı. Harabeye dönen bir binada telsizden yapılan “Allah için vurun, peygamber için vurun, şehitlerimiz için vurun” anonsu ile başlayan klipte “6 ok yolunda izden ayrı düştü atam/Kalk, uyan herkes Ermeni, hepsi kalpazan/Ben kimim? Türk'ün oğlu yani dışlanan/Alt sokakta misyonerler her adım kapan/ Ya sorunu çözün ya da yaratanı asın/Ya sev, ya terk et! Faşist değil Mehmet adım!/Dağa çıksın derdi ne? /Bana bir sorsan, çözümü çok basit/Eğer değişmezse kafalara sık lan/” şeklinde ırkçı ifadelerin yer aldığı görülüyor.
 
Valilik Zaman Geçirmeden İnceleme Başlattı
 
Klip yayınlanır yayınlanmaz Diyarbakır Valiliği, inceleme başlattı. Valilikten yapılan açıklamada, Sur ilçesinde kazılan çukurların kapatılması, oluşturulan barikatların kaldırılması amacıyla uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağının devam ettiği ve PKK’lılarca atılan patlayıcı nedeniyle yanan Fatih Paşa (Kurşunlu) Camisi ve çevresinde bir müzik klibinin çekildiğinin çeşitli haber sitelerinde ve sosyal medyada tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, “Söz konusu klip çekimi için yetkili makamlara yapılan herhangi bir izin başvurusu bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak inceleme başlatılmıştır” ifadesine yer verildi.
 
 
Klip Meclis Gündeminde
 
Irkçı kliple ilgili tepkiler de yükselmeye devam ederken, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, konuyu İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu. Uca, verdiği soru önergesini gerekçesinde ilçedeki sokağa çıkma yasaklarının 2 Aralık 2015’ten bu yana sürdüğünü hatırlatarak, “148 gündür yasağın sürdüğü Sur’un yasaklı mahallelerinde kar maskeli ve silahlı bir şahsın söylediği ‘SAT5-Yalnızım atam (Sur şehitleri anısına) isimli bir klip Youtube’da yayınlanmıştır. Söz konusu klip 4 dakika 05 saniye sürmekte, telsiz sesleri ile başlamaktadır.

Bu şahıs, üç aya aşkın bir süredir Sur’da ölen çocuklarının cenazesini alamayan ailelerin dahi girmesinin yasaklandığı mahallelerde yüzünde maske, ellerinde silah, tamamen yıkılmış Sur’un sokaklarında dolaşarak ırkçı sözlerin yer aldığı bir şarkı söylemektedir. Söz konusu klibin Sur’da çekilip yayınlanması başta Sur’da yakınlarını kaybeden ve cenazelerini alamayan aileler olmak üzere, aylardır Sur’daki evlerini görmeyen Diyarbakır halkının incinmesine ve tedirgin olmasına sebep olmuştur” ifadelerini kullandı. Uca, bu bağlamda Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:
 
“* Yüzü maskeli, ellerinde silah Sur’da dolaşarak baştan sona ırkçı sözlerin yer aldığı söz konusu klibin Sur’da çekilip yayınlanması bilginiz dâhilinde midir?


* SAT5-Yalnızım atam(Sur şehitleri anısına) ismi ile çekilen ve Youtube’da yayınlan klipte yüzü maskeli, ellerinde silah ırkçı sözlerin yer aldığı şarkıyı söyleyen şahsın kim olduğu hakkında bir bilginiz var mıdır?


* Üç ayı aşkın bir süredir Sur’da çocuklarını yitiren ailelerin dahi 147 gündür yasaklı mahallelere girip çocuklarının cenazelerini alamadığı ortada iken, Sur’da klip çeken söz konusu kişi buraya nasıl girmiştir? Söz konusu kişinin Sur’a girmesine kim izin vermiştir? Bu kişinin Sur’un yasaklı mahallelerine girmesinin yasal gerekçesi nedir?
* Söz konusu yasadışı uygulama hakkında herhangi bir yasal işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?”
 
Sayar: Provokasyona Dönüktür
 
Diyarbakır’da sivil toplum örgütü temsilcileri de klibi ayrımlaştırıcı, ötekileştirici ve kabul edilemez buldu. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, mahallelerde yasaklar devam ederken, ırkçı ve tahrik edici içeriğiyle bu klibin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Sur ilçemizde büyük bir travma yaşandı. Sur’da yıkılan yapılar evlerine gidemeyen veya sınırlı giden halkın durumu ortada iken bazı mahallelerde yasaklar devam ederken böyle bir klibin çekilmesi tahrik edici içeriğiyle beraber çirkin bir görüntüdür. Zaten Valilik hemen yasal işlem yapıldığını açıkladı. Geçmişte duvarlara yazılan ırkçı ve tahrik edici yazılar söz konusuydu, böyle acılar yaşanırken böyle bir görüntünün ortaya çıkmış olması gerçekten tahrik edici ve provokasyona dönüktür. Bununla ilgili yasal işlemin yapılması ve tahrik edici bu tip yaklaşımlarla ilgili kişilerin yargı önüne çıkarılması gerekiyor” dedi.
 
“Yasak Varsa Klip Ne Klip Varsa Yasak Ne?”
 
 
Çözüm-Der Genel Başkanı Avukat Ercan Ezgin da bu konuda kamuoyunda cevaplanması gereken birçok sorunun bulunduğunu dile getirdi. “Yaklaşık 4 ay sonra yasak kalktı ne oldu operasyonlar bitti ancak dört mahallede yasaklar kalkmadı. Kalkmamasının nedeni varsa tuzaklanan bombaların ve varsa canlı unsurların temizlenmesiydi, güvenlikti” diyen Ezgin,  Onunda üzerinden 50 güne yakın sürenin geçtiğini hatırlattı. Hala bir hafriyat çalışması ve yıkılma tehlikesi olan birçok binanın olabileceğini ve bu yıkılma tehlikesi olan binaların vatandaşa açılması durumunda belki tehlike arz edebilir olabileceğini ancak güvenlik sorunu gibi bir sorunun söz konusu klip ile olmadığının ortaya çıktığını belirterek, “Orada yapılması gereken bir an önce yapılması ve vatandaşın zarar ziyanı giderilsin.

Adı geçen ve ırkçılık yaptığı söylenen klipin çatışmaların en yoğun olduğu söylenen Kurşunlu Camii civarında çekilmesine anlam veremedik. Nasıl olurda oraya giriyor. Güvenlik noktasında sorumlu olan amirlerin bilgileri dahilinde ise durum vahimdir. Yani bölgede bir güvenlik sorunu yok o zaman bu kadar zamandır neden yasaklar hala uygulanıyor cevaplanması gerekir” diye konuştu.
 
Ezgin: Paralelcilerin İşidir,
 
 
Bölgede yaşanmış birçok provokatif olayda parmağı olan Paralel Yapının burada da parmağı bulunduğunu anlatan Ezgin, “Paralelciler hala emniyet içerisinde çok aktif ve faal olarak görev yapıyorlar. Onların da halkı tahrik ederek toplumda infial yaratma noktasında bu klip ile işbirliği olabilir. Bu konunun ciddi olarak araştırılıp sorumluların hesap vermesi gerekiyor.


Bu kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Hükümet bu operasyonlarla ilgili yapılan bir provokasyon girişimidir. Devlet ile bölge halkını karşı karşıya getirmeye çalışan ve bölge halkında ruhsal ve duygusal kopuş amaçlı kötü niyetli bir eylemdir. O söylemler ırkçı söylemlerdir. Bunun için aşırı ırkçı, milliyetçi yapılar bu işin içerisindedir, ya da kesin olarak paralel işidir. Yani hem işin güvenlik hem de ırkçılık boyutu var.

Halkı tahrik ediyorlar olaylar yeniden çıksın, büyük mağduriyetler yaşamış halkı yeniden tahrike yöneliktir. Tekrar söylüyorum bunun sorumlularının muhakkak bulunması ve o klibinde yayından kaldırılması gerekiyor. Böyle ırkçı klipler bölgede kırılmalara vatandaş ile devlet arasındaki aidiyet duygusunu zayıflatıyor. Bu hassas ve sıkıntılı dönemde bu tür ırkçı, ayrılıkçı, ötekileştirici klipmiş, eylemmiş, olmaması lazım. Zaman ayrılık değil, birleştirme zamanıdır. Ayrıştırmayı körükleyen yapılara da izin verilmemesi lazım”
 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT