1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güven: Diyarbakır Halkına Şükranlarımı Sunuyorum
Güven: Diyarbakır Halkına Şükranlarımı Sunuyorum

Güven: Diyarbakır Halkına Şükranlarımı Sunuyorum

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, bu yılın ilk ayında düzenlenen 77 operasyonda 2 tondan fazla esrar ele geçirildiğini belirterek, pkk'nın mali kaynaklarına büyük darbe vurulduğunu açıkladı.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, bu yılın ilk ayında düzenlenen 77 operasyonda 2 tondan fazla esrar ele geçirildiğini belirterek, pkk'nın mali kaynaklarına büyük darbe vurulduğunu açıkladı. Güven, vatandaşların ihbarında büyük artış olduğunu belirterek, "Diyarbakır halkına şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakırlılar huzuruna ve güvenine sahip çıkıyorlar. Huzur ve sağlıklarına sahip çıkıyorlar" dedi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Büro ekiplerinin yaptığı çalışmaları anlattı. Yapılan operasyonlarla terör örgütünün nemalarına tarihin en büyük darbelerinin vurulduğunu belirten Güven, uyuşturucu taciri ve ticareti yapan kişilerin yakalanmasında vatandaşlardan büyük destek aldıklarını söyledi. 2011 yılında 299 operasyonda 483 kişiye işlem yapıldığını toplam 6 ton esrar ele geçirildiğini belirten Güven, 2012 yılında ise 231 operasyonda 497 kişiye işlem yapıldığını ele geçen esrar oranın 2 katına çıkarak 12 ton olduğunu ve 18 bin 257 adet uyuşturucu hap ele geçirildiğini söyledi.

2013'ün Ocak ayında ise 77 operasyonda 115 kişiye işlem yapıldığını 2 tondan fazla esrar ele geçirildiğini açıklayan Güven, şöyle dedi:

"Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri, İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri ile birlikte çok kapsamlı analizler sonucu geniş çaplı operasyonlar başlattılar. Son 10 yılın miktarı kadar son 2 yılda uyuşturucu madde yakalanmış oldu. Uyuşturucu ticareti organize bir faaliyet. Batı'sıyla, Doğu'suyla, taşıyıcısıyla, üreticisiyle kullanıcısına kadar çok büyük organizasyonların yer aldığı bir bela. Arkadaşlarımız bu belayı defetmek için geniş kapsamlı bir dosya açtılar. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatlarıyla bu son birkaç yıldır yapılan yakalamaları narko-terör başlığı altında değerlendiriyoruz. Terörün finansmanı başlığı altında değerlendiriyoruz. Yapılan yakalamalar sonucunda da önemli delillere ulaşıldığını ifade edebilirim. Miktarların büyüklüğü tehlikenin büyüklüğüne delalettir. Bir defaya mahsus 21 ton yakalandı geçen yıl. Bu miktarlar alışageldiğimiz miktarlar değil. Tehlike çok büyük bunun iç piyasaya yayılması da o derece ciddi. Vatandaşımızın çocuklarını korumak amaçlı sokak satıcılarına yönelik operasyonlara çok önem veriyoruz. Özellikle son 3 yılda güvenlik güçlerince yapılan narko-terör operasyonlarında uyuşturucu madde ekimi ticaretine tarihin en büyük darbesi vuruldu. Terörün finansmanı konusunda terör örgütlerinin uyuşturucudan nemalanmalarına büyük darbe vurulmuştur."

Güven, son dönemlerde vatandaş ihbarlarında çok büyük artış olduğunu belirtti. Diyarbakır halkına teşekkür ettiğini ifade eden Güven, "Diyarbakır halkına şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakırlılar huzuruna ve güvenine sahip çıkıyorlar. Huzur ve sağlıklarına sahip çıkıyorlar. Bizi uyardıkları sürece biz onlara hak ettikleri hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Narkotik operasyonlarında suçun kapsamını yakalamalarımız belirlemez. Sadece operasyonlarda farklı yaklaşımlar var. Birkaç yıldır tarz değiştirilmiş ve göreceli bir artış var diyebilirim. Çünkü tetikleyici unsurdur. Etraftaki gelişmeler" dedi.

Ele geçen esrarlar basına teşhir edilirken, tacirlerin uyuşturucuları kapı içerine gizleyerek sevkıyatı yapmaya çalıştıkları belirtildi.

HABERE YORUM KAT