1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Gürültü eylemine' katılım çağrısı
'Gürültü eylemine' katılım çağrısı

'Gürültü eylemine' katılım çağrısı

Huzurevleri Özgür Yurttaş Derneği önünde gerçekleştirilen “gürültü eylemi”nde konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, her gün saat 20.30 ile 21.00 arasında “Hükümet adım at” kampanyası çerçevesinde gürültü eylemi gerçekleştireceklerini du

A+A-

BDP Diyarbakır İl Örgütü, “Hükümet adım at” kampanyası çerçevesinde başlattığı “gürültü eylemi” çerçevesinde Huzurevleri Özgür Yurttaş Derneği önünde basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz ve BDP ilçe yöneticileri katıldı. Burada açıklama yapan BDP Kayapınar İlçe Başkanı Davut Kesen, devletin adım atması amacıyla her gün 20.30 ve 21.00 saatleri arasında gürültü eylemi yapacaklarını belirterek, bu eyleme tüm Diyarbakırlıları destek vermeye çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz ise, Abdullah Öcalan'ın 21 Mart Diyarbakır Nevroz'unda yaptığı çağrı ile yeni bir sürecin başladığını belirtti.

Sürecin, 3 aşamalı şekilde ilerlemesi için yol haritasının belirlendiğini kaydeden Yılmaz, bunun en büyük ve sorumlu ayağını Kürtlerin attığını ve birinci aşamanın tamamlandığını aktardı. Buna rağmen devletin bu konuda herhangi bir adım atmadığını dile getiren Yılmaz, “Lice'nin Kayacık ilçesinde karakol yapımı protestosu sırasında askerlerin ateş açması sonucu Kürt gencimiz Medeni Yıldırım şehit düştü. 8 kişi ise yaralandı. Devlet bu adımlarla Kürt sorununa çözüm getiremez” diye konuştu.

'Sömürgeci uygulamalara son'

Yapılan konuşmalarından ardından yurttaşlar ellerinde bulunana tencere ve tavalarla gürültü eylemine başladı. Dakikalarca süren gürültü eyleminin ardından BDP Gençlik Meclisi'nin fuhuş, ajanlaştırma, uyuşturucu ve asimilasyon politikalarına karşı 30 Haziran'da “Sömürgeci uygulamalara son” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında Kayapınar ilçesi Ahmet Arif Parkı'nda şölen düzenledi. Birçok yurttaşın katıldığı şölene; BDP il ve Kayapınar ilçe yöneticileri de katıldı.

BDP Gençlik Meclisi adına yapılan açıklamada, “Özellikle Kürt özgürlük hareketini askerlik boyutuyla yenemeyen Türk devleti bununda öfkesiyle Kürdistan'da siyasi, sosyal ve kültürel alanlar üzerinden savaşı Kürt toplumunu parçalamaya, yozlaştırmaya, kültürsüzleştirme faaliyetlerine yöneltmiştir” denildi. Devletin esas ve nihai amacının Kürt gençliği şahsında tüm Kürt halkını katlederek sömürgeci uygulamaların hayata geçirilmek istenildiği ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi: “Bunun en somut örneği, şehit Şahin Öner, TC polisi tarafından 10 Şubat'ta panzerle ezilerek katledilmiştir. Yine Özgür Arda AKP polisinin kurşunuyla katledilmiştir. Ve en son şehit Murat İzol AKP polisinin eline düşmemek için kendisini hırçın Dicle Nehri'nin sularına atmış ve günler sonra ancak cenazesine ulaşabilmiştir.”

Yapılan konuşmanın ardından Koma Sidar'ın seslendirdiği ezgiler eşliğinde halay çekildi.

HABERE YORUM KAT