1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gürültü eylemi sürüyor
Gürültü eylemi sürüyor

Gürültü eylemi sürüyor

Diyarbakır’ın merkez sur ilçesinde 75’inci güne giren, Şırnak’ın Cizre ilçesinde ise yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği 63 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı ve ölümler, gürültü eylemiyle protesto edildi.

A+A-

Diyarbakır Yenişehir ilçesinde Sur ve Cizre’de yaşananlara karşı "zulme karşı ses çıkarma" eylemi yapıldı. Ofis semtinde ateş yakan gençlere, yurttaşlar balkonlara çıkarak tencere çalarak destek verdi. Yolda geçen araçlarında korna çalarak destek verdiği eylem de atılan sloganlarla sona erdi.

Fiskaya Semti'nde bir araya gelen yüzlerce kişi de çıkardıkları gürültü eylemi ve yürüyüşle yaşananları kınadı. Merkez Kahve önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, "Kürdistan Erdoğan'a mezar olacak", "TC'nin korkusu YPS'nin ordusu", "sloganları attı. Sık sık ıslık ve zılgıtların atıldığı eylem de semt sakinleri kapı ve balkonlara çıkararak, yürüyüşe destek verdi. Sokakta geçen araçların da kornalarla destek verilen eylem Sur diplerine son buldu.

Şehitlik Mahallesi Ben u Sen civarında bir araya gelen yüzlerce kişi 15 meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Yaktıkları meşalelerle Şehitlik caddesine doğru yürüyüşe geçen yurttaşlar sık sık " biji Berxwedana Sûrê " ve "Biji Serok Apo" sloganları attı. Mahalle içinde kapı ve balkonlara çıkan yüzlerce yurttaş tencere ve tavalarla gürültü çıkararak yürüyüşçülere destek verdi.  Zılgıt ve ıslık seslerinin eksik olmadığı yürüyüşte yurttaşlar düdük çaldı.

Kitle Şehitlik Caddesi üzerine vardığında yolu trafiğe kapatarak özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için "Çarxa Şoreşe" marşı okunarak saygı duruşunda bulundu. Polislerin kitleye saldırması üzerine yurttaşlar evlerinden gürültü eylemi çıkararak polise tepki gösterdi. Öte yandan polisin boş sokaklara rastgele gaz bombaları atıldığı görüldü

KAYAPINAR

Roboski Parkı'nda bir araya gelen yüzerce yurttaş yaşanan katliamları protesto etti. Gürültü eylemin yanlarında getirdikleri tencere, tava düdük çalan yurttaşlar, "Biji berxwedan a Sur'e " sloganları attı. Eylem sonrasında polis ve göstericiler çatıştı.

BAĞLAR

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi 5 Nisan, Kaynartepe, Şehşamil, Mevlana Halit, Muradiye mahalleleri ile Sento ve Emek caddelerinde bir araya yüzlerce kişi, "zulme karşı ses çıkar" eylemini gerçekleştirdi. Evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan yurttaşlar, tencere ve tava ile ses çıkardı.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler