1. HABERLER

  2. DIŞ HABERLER

  3. Gürcistan'da ABD askeri iddiası
Gürcistan'da ABD askeri iddiası

Gürcistan'da ABD askeri iddiası

G. Osetya lideri Kokoeti, Tshinvali'ye saldıran Gürcü birlikleri arasında yabancı uyruklu kişilerin de bulunduğunu ileri sürdü. Rus basını iddiayı destekledi.

A+A-

Kokoeti, Rus haber ajansı RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Gürcistan'ın kendilerine yönelik saldırısında Ukrayna ve Baltık ülkelerinin (Letonya, Estonya, Litvanya) yanı sıra başka ülke vatandaşlarının da yer aldığını söyledi.

Başkent Tshinvali'deki çatışmaların ardından Baltık ülkeleri ve Ukrayna vatandaşı bazı askerlerin cesedini bulduklarını belirten Kokoeti, ''Daha sonra 12 no'lu okulun yakınındaki çatışmada birkaç siyahi adamın cesedinin bulunduğu bilgisi de verildi'' diye konuştu.

Kokoeti, Tshinvali'de Gürcü birlikleriyle çıkan çatışmalarda, üzerinde Gürcü üniforması bulunan Asya kökenli oldukları anlaşılan çekik gözlü kişilerin cesetlerinin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Rusya'nın Güney Osetya temsilcisi Dimitriy Medoyev de İngilizce yayın yapan Russia Today televizyonuna yaptığı açıklamada, Tshinvali'deki manzaranın ''çok korkunç'' olduğunu belirterek, ''Kent, devrilen ağaçlar, kesilen enerji hatları ve tüm sokaklarda yanan Gürcü tankları görüntüsüyle İkinci Dünya Savaşı'ndaki Stalingrad'ı andırıyor. Kentin her yerinde Gürcü askerlerinin yerde uzanan ölü bedenleri bulunuyor'' ifadelerini kullandı.

Kokoeti'nin Güney Osetya'ya saldıran Gürcü güçleri arasında yabancı askerlerin de bulunduğu iddiasını teyit eden Medoyev, ''Dünkü saldırıda ilerleyen tankların personeli, görünüşe bakılırsa Ukraynalıydı. Bugün kimliği tespit edilemeyen iki ölü kişinin tenleri siyahtı. Bunlar muhtemelen Amerikalı, ama bunu şu anda kesin olarak söyleyemeyiz. Özel testlerin ardından bu konuda resmi bir açıklama yapabileceğiz'' dedi.

RUS BASINI GÜRCİSTAN'IN SALDIRILARINA ABD ASKERLERİNİN DE KATILMIŞ OLABİLECEĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Rus basını, Gürcistan'ın tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki operasyonlarının ardından gelişen Rusya-Gürcistan çatışmasıyla ilgili haberlerinde, Gürcistan'ın saldırılarına Amerikan askerlerinin de katılıp katılmadığı sorusunu gündeme getirdi.

İngiliz The Sunday Times gazetesinin Gürcistan'da başta ABD ve İngiltere olmak üzere NATO ülkelerinden yüzlerce askeri danışman bulunduğu ve Gürcistan'da bulunan 200 Pentagon uzmanının Gürcü birliklerini savaşa hazırladığı iddiasını ön plana çıkaran Rus Vesti televizyonu, Güney Osetya yönetiminin öldürülen Gürcü askerler arasında siyahilerin de bulunduğu ve bunların ABD'nin gönderdiği eğitmenler olabileceği yönündeki açıklamalarına dikkati çekti.

İzvestiya gazetesi de ''Rus ordusu Güney Osetya'ya neden girdi?'' başlığıyla yayımladığı haberde, şunları kaydetti:

''Rus barış gücü askerleri taraflardan birini barışa zorlayarak yalnızca sorumluluklarını yerine getiriyor. Bu hakkı onlara BM tanıyor. Rus askerleri, sorunun çözümünde uygulayacağı metot ve kaynakları seçme konusunda bir kısıtlamaya tabi değil. Güney Osetya'daki istila başlamadan önce Gürcü birlikleri Rus barış gücü karşısında kısa süreli üstünlük yakaladı. İşte bu yüzden Rusya barış gücüne destek göndermek zorunda kaldı.''

Nezavisimaya gazetesi de bazı askeri uzmanların değerlendirmelerine yer verdiği haberde, çatışmalar öncesinde Rusya'yı Gürcistan'ın Güney Osetya sınırına yaptığı yığınak konusunda ''uyumakla'' suçlayan eski Rus Savunma Bakanı Pavel Gareçev'in Rusya'nın son müdahalesini takdirle karşıladığını kaydetti.

Rusya eski Genelkurmay Başkanı Mihail Moiseyev de gazeteye yaptığı açıklamada, Gürcü ordusuna ait üslerin ''mecburen'' vurulduğunu belirterek, ''Saldırıları azaltmanın ve cephe gerisini desteklemenin başka bir yolu yok. Eğer Gürcistan Güney Osetya halkını Gürcistan halkının parçası sayıyorsa, nasıl oluyor da kendi halkını öldürebiliyor? Bu, soykırımdan başka şekilde adlandırılamaz'' dedi.

Nezavisimaya'da yer alan başka bir haberde, olayların Gürcistan'ın planladığı şekilde gelişmediği belirtilerek, ''ABD Gürcistan'a askeri yardım konusunda ağırdan alıyor ve (Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail) Saakaşvili kendini zorda hissediyor. Öte yandan, Amerikalı analistlerin çoğu, eğer Gürcistan'ı İran'a değişmek gerekirse, ABD'nin Gürcistan'ı tercih edeceği konusunda hemfikir. Çünkü Tahran’ın nükleer kibiri, Beyaz Saray'ı Gürcistan'ın jeopolitik kibirinden daha çok endişelendiriyor'' ifadelerine yer verildi.

Vremya Novestey gazetesi, taraflar arasında devam eden ''enformasyon savaşının'' ilerleyen zamanlarda daha da artacağını belirterek, şunları kaydetti:

''Saakaşvili geri dönüşü olmayan bir yola girdi. Dünyayı Gürcistan'ın Rusya'nın baskısının kurbanı olduğuna inandırmak zorunda. Hem askeri, hem politik, her türlü provokasyon beklenebilir. Bu arada, Tiflis'in NATO üyeliği rafa kaldırılmadı. Gürcistan'ın NATO'ya alınmasını isteyen taraflar çok sansasyonel bir kampanya yürütecek. Rusya, Saakaşvili'nin propaganda imkanlarını en aza indirmek için, çok tutarlı ve ölçülü olmalı.''

TİFLİS HAVAALANI YETKİLİLERİ: "HAVAALANI RADAR SİSTEMİ VURULMADI"

Rus uçaklarının Gürcistan topraklarını bombardımanında, Uluslararası Tiflis Havaalanı'nın radar sisteminin vurulmadığı bildirildi.

Havaalanı yetkilileri A.A muhabirine yaptıkları açıklamada, dün gece Rus uçaklarının bombardımanında havaalanının uzağında ve yüksek kesimde bulunan radar benzeri cihazların vurulduğunu, bombalamanın ardından bölgede yangın çıktığını söylediler.

Yetkililer, Rus uçaklarının bombardımanında, havaalanı radarlarının zarar görmediğini, normal operasyonlarına devam ettiklerini kaydettiler.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Rus uçaklarının dün gece Uluslararası Tiflis Havaalanı'nı vurduğunu açıklamıştı.