1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gurbetçi Çermikliler gelmeye başladı
Gurbetçi Çermikliler gelmeye başladı

Gurbetçi Çermikliler gelmeye başladı

Yurtdışında çalışan işçiler, hasret gidermek ve tatillerini geçirmek üzere geliyor.

A+A-

Yurtdışında başta Almanya ve Fransa olmak üzere birçok ülkede çalışan ve sayıları 5 bin civarında olduğu tahmin edilen gurbetçi Çermikliler, hasret gidermek ve tatillerini geçirmek üzere ilçemize gelmeye başladı.


Diyarbakır’ın Çermik ilçesi ekonomisine de büyük katkı sağlayan Avrupa’da yaşayan Çermiklilerin gelmesi, özellikle esnafları sevindirdi. Düğün sezonu olması nedeni ile evlilikler için genellikle gurbetçi hemşerilerinin beklenmesi sonucu esnaflar da yapılan alış verişlerden memnun oluyor.


Bu yıl kaplıca turizmi kapsamında Hamambaşı’na gelenlerin sayısında çok büyük düşüş olduğunu, genellikler bölge insanının geldiği Hamambaşı’nda işlerin iyi gitmemesinin kendilerini de etkilediğini belirterek, “Bu yıl gurbetçi hemşerilerimizin gelmesi ile iş yapmaya başladık. Bu yıl geçen yıllarlı göre daha fazla gurbetçi hemşerimiz geldi ve gelmeye devam ediyor” dedi.


Almanya, Fransa ve İsviçre başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde işçi olarak çalışan gurbetçiler ise “Bu yıl Avrupa’da kış çok çetin geçti. O nedenle bu yıl ülkeye gelenlerin sayısı bir hayli fazla. Avrupa’dan gelenlerin bir bölümü deniz olan bölgelerde tatillerini yaptıktan sonra memleketlerine geliyor, kalan izinlerinin burada tamamlıyor. Hem hasret gideriyoruz hem de ilçe ekonomisine olarak katkı sağlıyoruz. Bundan da son derece mutluyuz” diye konuştular.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler