1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Günışığı destek bekliyor
Günışığı destek bekliyor

Günışığı destek bekliyor

Bağlar Belediyesi tarafından kurulan Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Mağazası, sosyal sorumluluk bilinci ve dayanışma kültürünü geliştirmek amacıyla dar gelirli ailelere, giyecek ve ev eşyası yardımı sağlıyor.

A+A-

Maddi durumu iyi olan ailelerden ve esnaflardan alınan desteği yoksul ailelere ulaştıran dernek, son dönemlerde destek alamadığı için yoksul ailelere yardım ulaştıramıyor.

Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Belediyesi'nce, dar gelirli yurttaşlara yardım etmek amacıyla kurulan Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası, dar gelirli ailelere giyecek ve ev eşyası yardımı yapıyor. Yardımları Bağlar ilçesiyle sınırlı tutmayan dernek, Diyarbakır'ın tüm semt ve köylerinde yardıma muhtaç olan ailelere ulaştırıyor. Dernek, yardım malzemelerini yine Diyarbakır'da yaşayan ve durumu iyi olan yurttaşlardan topluyor.

Günışığı Yardımlaşma ve Dayanışma Mağazası'nın sorumlusu Sosyolog Yıldan Altun, derneğin kuruluş amacının “olanın olmayanla paylaşmasını sağlamak ve dayanışmayı geliştirmek” olduğunu belirtti. Maddi durumu iyi olan aileler ve esnaflardan yardım alarak maddi durumu iyi olmayan ailelere destek sunduklarını ifade eden Altun, “Sadece Bağlar ilçeyle sınırlı kalmayıp, Kayapınar ve Bağlar'a bağlı köylere de yardımlarda bulunuyoruz” dedi.

Son dönemde derneğe duyarlılığın azaldığını ifade eden Altun, “Yıllar geçtikçe bu duyarlık azaldı ve artık buraya gelen kıyafetler, eşyalar amacından sapmaya başladı. Normalde buraya gelen elbise ya da eşyaların kullanılabilir olmasına dikkat ediyoruz. Buraya gelen elbiseler başkası giyebilmeli, ama bu son dönenlerde çok eskimiş, giyilemeyecek ve kirli olan elbiseler gönderiyorlar. Böyle olunca aileler artık yardımları almamaya başladı” diye konuştu.

“Kimse yardımda bulunmuyor”

Derneği yeniden canlandırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Altun, “Dernek olarak biz de biraraya geldik ne yapabiliriz, burayı nasıl canlandırabilir, farklılaştırabiliriz diye ortak tartışmalar yürüttük. Yardım isteyen çok fazla aile var ve biz bunlara yetişemiyoruz. Bunun için en yoksul, gerçekten ihtiyacı olan aileleri seçtik. Yardım için, yaşlı, bakacak kimsesi olmayan, doğal afete uğramış aileleri belirledik ve yardımlarda bulunduk. Dedik ki madem yardımda bulunacağız, yılda bir kere de olsa yeni olsun giyebileceği bir çift ayakkabıyı ya da elbiseyi rahatlıkla giyebilsinler. Yeni alınmış bir eşyanın verdiği mutluluğunu yaşasınlar” dedi.

7 ay boyunca evleri ve mahalleleri gezerek yardıma muhtaç aileleri tespit etiklerini belirten Altun, yardımları toplamak için de mağaza ve esnafları dolaştıklarını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Biz tüm Diyarbakır esnafını dolaştık ama Diyarbakır esnafları küçük oldukları için ancak kendilerini geçindirebiliyorlar. Bu nedenle onlardan olumlu bir cevap alamadık. Alışveriş merkezlerin hepsini gezdik, hepsi büyük fabrikalara bağlı oldukları için, iyi bir yardımda bulunurlar diye düşündük; ama onlar da birşey yapmadılar. Bize sadece düzenli yardımda bulunan birkaç esnaf var ve onlar sayesinde biz de halka ulaşıyoruz. Son dönemde Bağlar Belediyesi bize büyük bir yardımda bulundu ve biz 2 bin aileye ayakkabı yardımında bulunduk.”

“Kaymakamlığa başvurduk”

Kaymakamlığa da yardım konusunda başvuruda bulunduklarını aktaran Altun, “Kaymakamlık bizim adımıza resmi bir yazı yazıp mağazalara gönderdi ve bugüne kadar hiç birinden cevap almadık ve yardımda bulunmadılar” diye konuştu.

Altun, “Tekstil firma sahiplerinden ve iş insanlarından tek isteğimiz var; buraya 5 bin kayıtlı aile var ve hepsi de yardıma muhtaç yoksul ailelerdir. Burası yardımlarla dönen bir dernek sizden yardımlar bekliyoruz” çağrısında bulundu.

“Kadınlar şiddete maruz kalıyor”

Ailede şiddet gören ve cinsel istismara maruz kalan kadınlar için de çalışmalar yaptıklarını aktaran Altun, “Bayramdan sonra bir programımız var ve bir sosyolog olarak kadınları toplayıp onlarla konuşacağız. Kadınların evden çıkıp istihdama katılmaları için çalışmalar yapacağız. Ayrıca evde, şiddete ve cinsel istismara maruz kalan birçok kadın var, onlarla oturup konuşacağız ve bu sorunları diğer kadın kurumlarımızla oturup, çözmek için yollar bulacağız. Kadınlar buraya gelince önce bir ön görüşme yapıyoruz ve bayramdan sonra elbise yardımımız bittikten sonra kadınlara psikolojik yardımda bulunacağız. Sonrasında bir program hazırlayıp, o kadınlara gün vereceğiz, kadınların ihtiyaçlarına göre kadın kurumlarına, hastanelere, rehabilitasyon merkezlerine yönlendireceğiz. Bunun ön çalışmasını yapmış ve aileleri tespit etmiş durumdayız” dedi.

“Biz buradan yardım alıyoruz”

Günışığı Derneği'nden yardım alan yurttaşlardan 4 çocuk annesi ve eşi felçli olan Hatice Kızılay, “Bize her türlü yardımda bulunuyorlar, mahalleleri gezip halka çok yardımcı oluyorlar. Eşim felçli ve çalışamıyor, ben buradan yardım alıyorum” dedi.

Eşi yaşlı olduğu için çalışamayan Rabia Altun (65) ise, “Biz evde üç kişi yaşıyoruz, ben eşim ve kızım. Eşim hasta çalışamıyor. Kimse yok bize baksın, biz buradan elbise alıyoruz ve Günışığı Derneği bize yardım ediyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT