24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

GÜNGİAD'dan pramit modeli ve yerli aday önerisi

GÜNGİAD'dan pramit modeli ve yerli aday önerisi

02 Mart 2015 Pazartesi 15:32

DİYARBAKIR - Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, Türkiye'nin yeni döneminde temsiliyete ilişkin anlayışın bir piramit gibi modellenmesi gerektiğini belirterek, temsiliyetin yerelden ulusala doğru bir nitelik alması gerektiğini ifade etti.

Akbal, dışarıdan transfer edilen, atanan ve temsil ettikleri coğrafyaların mültecisine dönüşen adaylara kota konulmasını önerisinde de bulundu. 
 
Yaptığı, “Denetimli Özerklik”, “Mezopotamya Beşlisi”, “Osmanlı Eyalet Sistemi” ve “Akil İnsanlar Hakem Heyeti” gibi öneri ve projeleriyle dikkat çeken GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, hem 7 Haziran'daki seçimlere hem de Türkiye'nin yönetim modeline ilişkin yeni önerilerde bulundu. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Akbal, Türkiye'nin çok partili siyasal yaşama geçmesinden bu yana gerçekleştirilecek en stratejik seçimlerinden birinin yaşanacağına dikkat çekerek, yarı başkanlık sistemine dayalı ve yetkilerin merkezde toplandığı idari bir yapıya girilecek belki de son seçimin gerçekleştirileceğini ifade etti.
 
Merkezi yönetimi esas alan yarı başkanlık sisteminde temsil kavramının daha çok ulusal düzeyde bir temsiliyete karşılık geldiğine işaret eden Akbal, “Merkezi yönetimi esas alan yarı başkanlık sisteminde temsil kavramı, daha çok ulusal düzeyde bir temsiliyete karşılık gelir. Bu yönüyle de tümden gelen bir temsiliyetten söz edilebilir. Bugünlerde tartıştığımız başkanlık sistemi ve buna bağlı olarak yetkilerin merkez ile yerel arasında paylaşımını öngören adem-i merkeziyet sisteminde ise temsiliyetin yerelden ulusala doğru bir nitelik alması gerekir” dedi.
 
“TEMSİLİYET YERELDEN BAŞLAMALI”
 
GÜNGİAD adına, Türkiye'nin yeni döneminde temsiliyete ilişkin anlayışın bir piramit gibi modellenmesi gerektiğini düşündüklerini vurgulayan Akbal, şunları kaydetti:
“Bizim önerdiğimiz 'piramit modeli temsiliyet' anlayışında, piramitin üzerinde yükseldiği geniş zeminin yerel politikaya dayalı olması gerektiğini düşünüyoruz.
 
Temsil yerelden, bölgesele, bölgeselden ise ulusala doğru eklemlenerek gerçekleşmelidir. Bu nedenle Ankara'da yoğunlaşan ve Anadolu'dan uzaklaşan ve ona tepeden bakan temsiliyet anlayışının artık verimli olmayacağını düşünüyoruz. Temsiliyetin yerelden başlayarak, merkezle bütünleşmesinin en önemli dayanağı, milletvekili adaylarının doğrudan yerel dinamikler içerisinden, yerelin sorunlarını doğru tanımlayan, teşhis eden ve doğru sorunlar üreten yaklaşımlara dayalı olarak tespit edilmesi olmalıdır.”
 
“MÜLTECİ ADAY İSTEMİYORUZ”
 
Türkiye idari sisteminde yapısal dönüşümlerin tartışıldığı bu günlerde dışarıdan transfer edilen, temsil edeceği coğrafyaya yabancı mülteci adayların verimli olamayacağı kanaatinde olduklarına da işaret eden Akbal, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Uzun yıllardan beridir, seçildiği şehir ile hemşehrilik bağı bulunmayan, seçildiği şehirde ikamet etmeyen çok sayıda vekilin Ankara'da kayıp olduğuna tanık olduk. Ne seçildiği şehre, ne de temsiliyet merkezi Ankara'ya ait olmayan, bu açıdan da aidiyet probleminin adeta kimliksizleştirdiği çok sayıda vekil verimsizliğin temsilcisi olmak durumunda kaldılar. Aynı kısır döngüyü bir daha yaşamamak için, dışarıdan transfer edilen veya atanan ve temsil ettikleri coğrafyaların mültecisine dönüşen adaylara kota konulmasını öneriyoruz. Türkiye'nin her bir ili, kendi bünyesinden, o ilin sorunlarına en doğru çözümleri üretecek adayları ortaya çıkartacak zenginliğe sahiptir.
 
Bu zenginliği kullanmamak, zenginlik içerisinde yoksulluk büyütmeye benzer. Aday oldukları coğrafya ile neredeyse hiçbir organik bağı olmayan adayları umut olarak takdim etmenin yerel düzeyde, hizmet açısından bir katkı sağlaması beklenmemelidir. Nitekim bu güne kadar çok sayıda mülteci adayın, seçimin ardından, bir daha geri dönmemek üzere Ankara'yı mesken tuttuğuna şahit olduk.
 
Başkanlık sisteminin konuşulduğu, yerel siyasetin öne çıkmaya başladığı bu günlerde mülteci adaylara 'dur' diyerek, kökleri yerelde olan piramit modeli temsiliyete dayalı doğru ve adil bir temsilin gerekli olduğuna inanıyoruz.”
 
(MP-AŞ-Y)
Okunma Sayısı : 3810
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com