1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Güneydoğu'ya gitmeyin’ uyarısı
‘Güneydoğu'ya gitmeyin’ uyarısı

‘Güneydoğu'ya gitmeyin’ uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan vatandaşlarını Türkiye’nin güneydoğusuna seyahatten kaçınmaları yönünde uyardı. ABD'den Şubat ayının başında da aynı uyarı gelmişti.

A+A-

Bakanlık yayınladığı bültende,”son terör saldırıları ile uluslararası ve yerel grupların artan tehditleri göz önüne alınarak, ABD vatandaşlarının Türkiye genelindeki seyahatlerinde ihtiyatlı olmaları gerektiğini” belirtti.

Son uyarının, 4 Şubat’ta yapılanın yerine geçeceği belirtilen açıklamada, uluslararası ve yerel grupların son saldırılarında popüler turist noktaları, Amerikan hükümet binaları, polis ve diğer yerel yetkilileri hedef aldığına işaret edilen bültende, özellikle Güneydoğu’da olmak üzere kaçırma tehditlerinin endişe oluşturmaya devam ettiği kaydedildi.

Suriye’den Türkiye’ye sınır ötesi topçu ateşi vakalarının da görüldüğüne dikkati çekilen bültende, Amerikalılara, özellikle Suriye sınırı yakınları başta olmak üzere Türkiye’nin güneydoğusunda seyahatten kaçınmaları, popüler turist noktaları dahil kalabalıklardan uzak durmaları, turistlerin sık rağbet ettiği yerler başta olmak üzere kamuya açık yerleri ziyarette azami ihtiyat göstermeleri, siyasi toplanmalardan kaçınmaları, acil bir durumda yerel yetkililerin talimatlarını takip etmeleri ve yerel medyayı izlemeleri çağrılarında bulunuldu.

Bültende, Amerikan hükümeti çalışanları için Türkiye’nin güneydoğusunda Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ kentlerini kapsayan seyahat sınırlamalarının sürdüğü de bildirildi. (Amerika’nın Sesi)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler