1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'nun ilk kadın rektörü
Güneydoğu'nun ilk kadın rektörü

Güneydoğu'nun ilk kadın rektörü

Hem Dicle Üniversitesi'nin, hem de Güneydoğu Anadolu'nun ilk kadın rektörü olan Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, getirildiği görev hakkında, "Ben geceleri çok rahat uyuyan biriydim ama göreve getirildiğimden beri uykularım kaçıyor" dedi.

A+A-

Hem Dicle Üniversitesi'nin, hem de Güneydoğu Anadolu'nun ilk kadın rektörü olan Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, getirildiği görev hakkında, "Ben geceleri çok rahat uyuyan biriydim ama göreve getirildiğimden beri uykularım kaçıyor" dedi. Atama sonrasında ilk kez SABAH'a konuşan Prof. Saraç, öncelikli hedefinin üniversitede huzurun yeniden sağlanması olduğunu vurguladı. Prof. Saraç, "Son zamanlarda üniversitemiz çok hoca ve öğrenci kaybetti. Onları geri getirmek için çabalayacağız. Üniversiteyi kabuğundan çıkartmak için uğraşacağım. İlk iş hastaneyi ele almak olacak" dedi. Görev yaptığı bölgede kadınının önündeki engelleri kaldırmak için uğraşacağını da vurgulayan Prof. Saraç, "Gerekirse kampanyalar için çalışırım" dedi.'DOKTOR BEY'"Hayatımda hiç parayla hasta bakmadım" diyen Prof. Saraç, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptığı dönemde bazı hastalarının kendisine "hemşire hanım" ya da " doktor bey" diye hitap ettiğini anlatarak, "Buna hiç kızmazdım. Henüz 'rektör bey' diye hitabeden olmadı ama şimdiden 'üniversiteye kadın eli değecek' diyorlar" dedi.

Prof. Saraç kendisini şöyle anlattı: "Diyarbakırlı banka memuru bir baba ile kız sanat enstitüsü mezunu bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk, orta ve liseyi Diyarbakır'da tamamladım. Üniversite sınavından edindiğim sonuçla birçok üniversitenin tıp fakültesine girerdim ama Dicle Üniversitesi'ni tercih ettim. Tıp Fakültesi'ni dönem ikincisi olarak bitirdim. Profesörlüğe kadar yükseldim. "