1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu’nun en genç kadın girişimcisi
Güneydoğu’nun en genç kadın girişimcisi

Güneydoğu’nun en genç kadın girişimcisi

Genç kadın girişimciler için DAİKİN tarafından başlatılan kadınların sosyal , kültürel ve ekonomik alanlarda yer alabilmesi İçin başlattığı SAKURA projesi ile Diyarbakır da genç bir kadın girişimci kendi iş yerini kurarak girişimciliğe ilk adımını attı.

A+A-

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında 3 bin kadın arasında seçilen Diyarbakırlı Genç Kadın Girişimci Serap Erkuş, “Bölgenin yaşadığı bu zorlu sürece inat dimdik ayakta duracağız” dedi.


Mayıs ayı içinde DAİKİN bir sosyal sorumluluk projesi ile lisans mezunu kadınları iş hayatına kazandırmak için bir proje başlattı. Projeye Türkiye Kalite Derneği ve KOSGEB'te destek vererek kadın girişimciliği için DAİKİN’e destek sağlandı. Proje ile yalnızca kadın girişimci yetiştirmekle kalınmayacak iş sahibi kadın statüsü kazandırılacak.  Girişimcilerin desteklenmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve girişimciliği bir kariyer fırsatı olarak sunmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında SAKURA Projesi’nde Kal-Der ve DAİKİN ile işbirliği yapıldı.. Mayıs ayından başlatılan zorlu süreçlerin ardından 3000 başvuru arasında  Ağustos ayında Türkiye geneli  14 genç kadın girişimci seçildi.  Güneydoğu bölgesinde ise ziraat  Mühendisi olan genç kadın girişimci  Serap Erkuş girişimciliğe ilk adımını attı.
 
büyük bir kısmını DAİKİN ve küçük bir kısmında KOSGEB’in  karşıladığı SAKURA projesi kapsamında iş yerini kurarak Diyarbakır da kadın girişimci olarak adımını atan girişimci Serap Erkuş “DAIKIN tarafından genç kadın girişimciler için başlatılan SAKURA Projesi kapsamında ‘Bir UMUT’ diyerek başladığımız yolda, tüm süreçleri başarıyla geçerek işyerimizi kurduk. Bölgede kadın girişimciliğinin önemi, hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Kadının özgürleşmesinin, beraberinde toplumun özgürleşmesini de getireceği noktasında ortaklaşıyoruz. Kadının sosyal, ekonomik ve kültürel alanda elde ettiği başarıları en güzel örnekleriyle gördük ve yaşadık. Bölgenin yaşamakta olduğu bu zorlu sürece inat, dimdik ayakta durmak ve kadınlar olarak daha büyük başarılara imza atmak, böylelikle de bölge insanına fayda sağlamak, ortak amacımızdır” diye konuştu.
 
    

 

HABERE YORUM KAT