1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Güneydoğu'lu fındık işçisi perişan durumda
Güneydoğu'lu fındık işçisi perişan durumda

Güneydoğu'lu fındık işçisi perişan durumda

İnsan Hakları Derneği, mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin raporunu açıkladı. Bölge illerinden Ordu, Giresun ve sakarya'ya giden işçilerin çok zor koşularda ve çok düşük ücretlerde çalıştırıldıklarına dikkat çekildi.

A+A-

İnsan Hakları Derneği, mevsimlik işçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin raporunu açıkladı. Bölge illerinden Ordu, Giresun ve sakarya'ya giden işçilerin çok zor koşularda ve çok düşük ücretlerde çalıştırıldıklarına dikkat çekilen raporda, işçilerin çadırlarda, dere kenarında, elektriksiz, tuvaletsiz, içme suyundan yoksun, sağlıksız bir ortamda yaşamak zorunda bırakıldığı kaydedildi. Kadın ve çocukların ciddi hak ihlallerine uğradığına dikkat çekilen raporda, ayrımcı uygulamalara son verilerek mevsimlik işçilerin sosyal güvenceye kavuşturulması istendi.

İnsan Hakları Derneği(İHD) Genel Merkezi, bölge illerinden Ordu, sakarya ve Giresun'a giden Kürt işçilerin yaşadığı sorunlara ilişkin yaptığı incelemelerin sonucunu açıkladı. Rapor, İstanbul Şube Binası'nda yapılan bası açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu. Açıklamaya, İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, Genel Sekreteri Sevim Salihoğu, İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Trabzon Şube Başkanı Günay Yolsal sakarya Şube Başkanı Neslin Gümüş ve MYK üyesi Veysi Altay katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan İHD Genel Sekreteri Sevim Salihoğu, Doğu ve Güneydoğu illerinden Ordu ve Giresun illerine mevsimlik işçi olarak giden Kürt kökenli yurttaşların çeşitli ihlallere maruz kalmalarının yanı sıra, bu yılki fındık hasat mevsiminin başlamasıyla Karadeniz'e giden Kürt kökenli vatandaşların, Ordu Valiliği tarafından şehre sokulmadığı iddiaları ve bahsedilen illerde çalışmaya mecbur olan insanların güvenli olmayan koşullarda çalışmaya mecbur bırakılması, çalışmalarının engellenmesi, barınma, sağlık, kadın ve çocuk hakları konularında ciddi hak ihlalleri yaşadıkları yönünde alınan duyumlar üzerine heyet olarak Giresun ve Ordu'ya gittiklerini belirtti. Salihoğlu, heyetin Doğu ve Güneydoğulu mevsimlik işçilerle yaşamaya çalıştıkları yerlerde görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Salihoğlu, heyetin ayrıca, İnsan Haklarından Sorumlu Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Ordu Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Onur Şahin ve diğer Yönetim Kurulu üyeleri, Ordu ilinde bulunan siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, sakarya İlinde ise fındık işçileri ve işverenlere görüşmeler yaptığını kaydetti.

DEMOKRASİ SORUNU

Ordu ve Giresun'da yaşananlara dikkat çeken Hüsnü Öndül ise, yaşananları 'demokrasi sorunu' olarak değerlendirerek ''Doğu ve Güneydoğu'daki yurttaşların Ordu ve Giresun'a girememesi bunun bir göstergesidir. Ülkenin her karış toprağına herkes eşit derecede sahiptir'' dedi.

İHD heyetinin, 7-8 Ağustos 2008 tarihlerinde Ordu ve Giresun'da, 14 Ağustos'ta ise sakarya'daki incelemeleri sonucu hazırlanan 16 sayfalık gözlem ve tespit raporunu Veysi Altay okudu.

Raporda, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Siirt, Diyarbakır ve Batman gibi illerden, ekmek parası için gelen, mevsimlik fındık işçilerinin sayı olarak tespitinin zor olduğunu, ancak, tahmini sayılar olarak 6-8 bin işçinin bulunduğu belirtildi. Mevsimlik fındık işçilerinin, büyük bir kısmının, fındık toplamak dışında neredeyse yılın tamamında pamuk, nohut, gübreleme, ilaçlama vs işlerde çalıştıklarını, ilden ile bölgeden bölgeye göç ettiklerini, bir kısmının ise sadece fındık toplama zamanında çeşitli illerde çalıştıkları belirtilen raporda, mevsimlik işçilerin çoğunun kendi yaşadıkları topraklarda, toprakları ve yapacakları herhangi bir iş olmadığı için, il il dolaşmak zorunda kaldıklarını ve bununda nedeninin yıllardır bölgede yaşanan çatışmalı ortam olduğunu ifade edildi.

KAMYON KASALARINDA ÖLÜM

Fındık işçilerinin üstü açık kamyon, kamyonet kasalarında, tren ya da kapasitelerinin çok üstünde bindirilmiş minibüslerde yolculuk yaptıkları için kazalar yaşandığınadikkat çekilen raporda, 'özellikle Ordu ilinde, ilin yetkililerince girişleri engellenmiş ve çalışacakları yerler ulaşmışlarsa, orada da çalıştıkları süre boyunca çadırlarda, dere kenarında, elektriksiz, tuvaletsiz, içme suyundan yoksun, sağlıksız bir ortamda, sağlıksız beslenerek yaşamak zorunda kalıyorlar. İşçiler daha önce Orduya geldiklerinde kaldıkları melet çayı kenarı, bu yıl valiliğin çıkardığı genelgeyle yasaklanmış, melet nehrinin etrafına çevik kuvvet ve jandarma yerleştirilmiştir. Bundan dolayı insanlar kalacak yer bulamayıp, rast gele sığınılacakları bir yer bulmak için arayışa girmişlerdir' denildi.

ÜCRETTE DE AYRIMCILIK

Fındık İşçilerin çalışma koşullarının yaşama koşulları kadar ağır olduğu ifade edilen raporda, işçilerin yağmur çamur ve güneşin altında çok düşük ücretlerle çalıştıkları kaydedildi. İşçilerin yevmiyelerinin, illerde valiliğinde içinde olduğu, ücret tespit komisyonlarınca belirlendiği, belirleme kriterlerinin işçilerin geldiği il ya da bölgeye, üretici ile olan ilişkileri, ürün verilen ya da verilmesi beklenen fiyata hükümetin politikalarına göre ayarlandığı kaydedildi.

Ordulu olup fındık işçiliği yapan insanlarla, Ordu dışından gelen insanların aldığı ücret arasındaki farka dikkat çekilen raporda, 'Yerli işçiler 35-40 ytl arası, dışardan gelen insanlar ise d20-27 ytl arası yevmiye alıyorlar' denildi.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR MAĞDUR

sağlıksız ortamdan dolayı işçi çocukların ciddi sağlık sorunları yaşadıkları, koşullardan dolayı çocukların saçlarının bitlendiğini, çıplak ayakla dolaşmalarından kaynaklı, bir çoğunun ayaklarının ve yüzlerinin yara bere içerisinde olduğu kaydedilen raporda, koşullardan kaynaklı çocukların okula gidemediği kaydedildi. Kadın ve erkek işçinin eşit ücret almadığı belirtilen raporda, kadınların, tarlalarda çalışma dışında, yaşadıkları çadırlardaki, yemek, temizlik, çocuk bakımı gibi kadın olmalarından kaynaklı daha çok mağdur oldukları vurgulandı.

DEVLET ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ DAYATIYOR

Devlet yetkililerinin fındık işçileriyle direk muhatap olmaktansa, kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya gelmelerini tercih ederek, durumları daha da çözümsüz ve muhatapsız hale getirdiği ifade edilen raporda,'' 'Aralarında PKK'liler olabilir' açıklaması yapan Ordu eski Valisi Kemal Yazıcıoğlu'nun, görev yaptığı 1997-2006 yılları arasında Kürt işçileri ile ilgili yaşanan ciddi sorunların yeniden yaşanacağı kaygısı heyetimizde oluşMuştur'' denildi.

TALEPLER...

Raporun çözüm ve öneriler kısmında ise, hak ve özgürlüklere dikkat çekilerek, mevsimlik işçilerin mağduriyetlerinin giderilerek sosyal güvenceye kavuşturulmaları, kadınların ezilmesini ve iki kat sömürülmelerinin önüne geçecek başta eğitim ve diğer hakların sağlanarak pozitif ayrımcılığın uygulanması, yerel yöneticilerin mevsimlik işçilere yönelik ayrımcı tavırlarını terk etmeleri, terk etmeyenler için kovuşturma ve görevden uzaklaştırmaya varacak düzeyde yaptırımlar öngörecek yasal düzenlemeler yapılması, Kürt işçilerin kimliklerinin toplatılması ve ayrımcı uygulamalardan derhal vazgeçilmeleri, çocukların, çalıştırılmasının önüne geçilmeli ve çocukların emeklerinden yararlanmaya son verilmesi talep edildi.

AYSEL KILIÇ

Kaynak: Birgün