1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'daki elektrik kesintileri
Güneydoğu'daki elektrik kesintileri

Güneydoğu'daki elektrik kesintileri

DİYARBAKIR- Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şube Başkanı Ekmen, "Halka sağlıklı enerji vermek adına 4-5 yıl vade öngören yaklaşımlar bizim açımızdan kabul edilemezdir. En kısa sürede en ciddi şekilde yatırım planlamasına giderek DEDAŞ'tan kay

A+A-
Ekmen, şube binasında düzenlenen basın toplantısında, başta Diyarbakır olmak üzere bölgenin tamamında uzun süreden bu yana çok yoğun ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşandığını, kesintilerin hayatı olumsuz etkilediğini belirtti.
 
Evde hastası, küçük çocukları ve öğrencisi olan aileler başta olmak üzere soğuk kış koşullarında ısınma problemi yaşayan halkın kesintiler nedeniyle çok büyük bir mağduriyet yaşadığını kaydeden Ekmen, aynı şekilde sanayi ve üretim tesislerinin işlemez hale geldiği, esnafın iş yapamaz duruma düştüğü bu ortamda, bölgeye ekonomik anlamda da ciddi zararlar verdiğini dile getirdi.
 
Bölgenin enerji üretimi anlamında oldukça zengin ve verimli olmasına rağmen elektrik tüketimi konusunda en fazla problemin yaşandığı bölge olma özelliğine sahip olduğuna dikkat çeken Ekmen, problemlerin ana kaynağının, enerji talebini karşılayacak düzeyde bir altyapının tesis edilememiş olması, dağıtım ve iletim şebekesinin ihtiyacı karşılayamaması olduğunu anlattı.
 
DEDAŞ dağıtım şebekesinin yetersizliğinin kesintilere neden olduğunu, arıza sürelerinin uzaması, arızaya müdahalede yaşanan aksaklıkların daha fazla karanlıkta kalınmasına neden olduğunu belirten Ekmen, üretimden dağıtıma varana kadar sistemin çöktüğünü savundu.
 
Kesintilerle ilgili halkı karanlıkta bırakan kurumların, sorumluluklarından sıyrılmak adına icraatlarının faturasını halka kesmeye çalıştığını öne süren Ekmen, şöyle devam etti:
 
"Özellikle son dönemlerde basında yer alan haber ve değerlendirmelere bakıldığında, kurumların halkı suçlayarak, karanlıkta bıraktıkları halkın mağduriyetinin üzerini örtmeye çalıştıkları anlaşılmaktadır. Uzun yıllar boyunca kamuda en üst düzeyde görev yapan ve bugün DEDAŞ yetkilisi sıfatıyla açıklama yapanların, yıllar boyunca kamunun bölgeye neden yatırım yapılmadığını açıklaması gerekmektedir. DEDAŞ'ın devredildiği günden bu yana dağıtım şebekesine ne tür bir yatırım yapıldığının da bilgisini vermeleri gerekmekte. Özelleştirmeden bu yana dağıtım şebekesinin rehabilite edilmesi ile ilgili herhangi bir yatırım yapılmamıştır. Halka sağlıklı enerji vermek adına 4-5 yıl vade öngören yaklaşımlar kabul edilemez. Kısa sürede, ciddi yatırım planlamasına giderek DEDAŞ'tan kaynaklanan problemlerin çözümü sağlanmalıdır."
 
Enerjinin hayatın en vazgeçilmez ve yaşamsal girdilerinden biri olduğunu, elektrik enerjisinin halka sunumunda hiçbir mazeret olamayacağına dikkat çeken Ekmen, dağıtım, iletim ve üretim aşamalarında, bütün kurumların, talebi karşılayacak tedbirleri alması gerektiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT