1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'daki cenazeler artık sahiplerine verilmeyecek
Güneydoğu'daki cenazeler artık sahiplerine verilmeyecek

Güneydoğu'daki cenazeler artık sahiplerine verilmeyecek

Doğu ve Güneydoğu’daki çatışmalarda yaşanan ölümler nedeniyle Adli Tıp Yönetmeliği ve cenaze işlemlerini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi.

A+A-

Yapılan değişikliğe göre, cesedin teslim veya gömülme işlemleri sırasında kamu düzeninin bozulabileceği veya toplumsal olayların meydana gelebileceği ya da suç işlenebileceği mülki idare amirince değerlendirildiği takdirde cesetler, gömülmek üzere doğrudan mülki idare amirliğine teslim edilecek.
 
Adalet Bakanlığı’nın Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.


 
KAMU DÜZENİNİN BOZULABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE CESETLER DOĞRUDAN MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİNE TESLİM EDİLECEK


 
Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasının ikinci cümlesinin ardından yapılan ek şu şekilde:

 

“Cesedin teslim veya gömülme işlemleri sırasında kamu düzeninin bozulabileceği veya toplumsal olayların meydana gelebileceği ya da suç işlenebileceği mülki idare amirince değerlendirildiği takdirde cesetler, gömülmek üzere doğrudan mülki idare amirliğine teslim edilir.” Yönetmelikte yapılan değişiklikten önce, otopsinin sonuçlanması veya hüviyetin tespitinden sonra morg ihtisas dairesiyle ilgisi kalmayan ceset veya beraberindeki materyal gömülmesinde sakınca olmadığını bildiren yazılı belge üzerine ailesine veya yakınlarına verilmeyebilecek.

 

“CENAZELER 24 SAAT İÇİNDE GÖMÜLMEZSE MÜLKİ İDARE AMİRİNİN KARARIYLA GÖMÜLEBİLECEK”

 

Mezarlık Yerlerinin İnşaası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete’de yayılandı. Yönetmeliğin, 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasına “önlenmesi” ibaresinden sonra gelmek üzere “mülki idare amirleri,” ibaresi eklendi. Aynı Yönetmeliğin 39’uncu maddesine bazı maddeler eklendi. Adli Tıp Kurumu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (c) bendi uyarınca gömülmek üzere ailesine veya yakınlarına ya da belediyeye teslim edilen cenazeler, yirmi dört saat içinde defnedilecek, zorunlu hallerde mülki idare amiri tarafından bu süre uzatılabilecek. Süresi içinde defin işlemi yapılmayan cenazeler, mülki idare amirinin kararıyla bulunduğu yerden alınarak gömülebilecek.

 

Mevzuatta defin görevinin mülki idare amirlerine verildiği durumlarda, defin işleminin yerine getirilmesi amacıyla mülki idare amirleri tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına görev verilebilcek. Aynı Yönetmeliğin Çeşitli ve Son Hükümler Bölümüne 43 üncü maddeden önce gelmek üzere de bazı değişiklikler yapıldı. Halkın sağlığı, huzur ve esenliği ile kamu düzeni ve güvenliğinin olumsuz etkilendiğinin mülki idare amiri tarafından tespit edilmesi durumunda bu Yönetmelikteki iş ve işlemlerin yapılması için mülki idare amirince gerekli tedbirler alınabilecek.

 

(HABERDAR)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler