1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'da tiyatro şöleni!
Güneydoğu'da tiyatro şöleni!

Güneydoğu'da tiyatro şöleni!

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), bu hafta ''Dar Ayakkabı ile Yaşamak'' ile ''Oz Büyücüsü'' aldı oyunlarla seyircisini selamlayacak.

A+A-

 

DDT, geçen yıl büyük ilgiyle izlenen Sırp yazar Duşan Kovaçeviç'in yazdığı, Bilge Emin'in oyunlaştırdığı, Engin Altan Düzyatan'ın yönettiği ''Dar Ayakkabıyla Yaşamak'' oyununu bu hafta yeniden tiyatroseverlerin beğenisine sunuyor.
 
Dekor tasarımı Kaan Güreşçi, giysi tasarımı Candan Günay, ışık tasarımı İzzettin Biçer, müzik ve besteleri Bozkurt Cendey'e ait oyunda, Mümtaz Aydoğan Mengi, M. Lebip Gökhan, Özden Gököz, Ercan Kılıçarslan, N. Özgün Çoban, Dilek Mengi ve Gülizar Oltulu rol alıyor.
 
Diyarbakır'da kültür sanat
 
Medya, toplum ilişkisinin sorgulandığı oyun, 31 Ocak ile 1 ve 2 Şubat'ta Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi'nde izlenime sunulacak.
 
 
DDT, pazar günü ise Özlem Saraç'ın, Frank Baum'dan uyarlayarak yazdığı, müzikleri Erkin Hadimoğlu ve Ender Gündüzlü'ye, şarkı sözleri müzikalin yönetmeni Metin Arslan'a ait ''Oz Büyücüsü'' adlı çocuk oyununu, minik seyircilerine karne armağanı olarak sunacak.
 
Kostüm tasarımı Esra Selah, dekor tasarımı Seyhan Kırca, ışığı İzzettin Biçer'e ait müzikalde Gonca Coşkun, Özden Gököz, Mümtaz Mengi, Fatih Yurdakul, Pelin Tozkoparan, Birce Birsel Çağlar, Kerem Corogil, Uğur Çınar ve Ozan Hafızoğlu rol alıyor. Pop-rock türündeki iki perdelik müzikalde, evinden uzaklaşan bir kız çocuğunun hayallerine kavuşması için Oz Büyücüsü'ne ulaşması anlatılıyor.
 
Oyun, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi'nde sahnelenecek.
 
Kürtçe Hamlet oyunu
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da Hollanda Rast Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Celil Toksöz'ün yönettiği, Kawa Nemir'in Kürtçeye uyarladığı İngiliz şair ve oyun yazarı William Shakespeare'in ''Hamlet'' adlı oyununu bu akşam ile 1 ve 2 Şubat'ta Diyarbakır Büyükşehir Tiyatrosu Sahnesi'nde seyircisiyle buluşacak.
 
Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş, Elvan Koçer, Mesut Erenol, Emin Yalçınkaya, Serdar Geren, İsmail Oyur, Rojda, Gülseven Medar ve Ali Tekbaş'ın rol aldığı oyun, Diyarbakır'da bir aileyi canlandıran Leyla Batgi ve Vural Tantekin'in anlatıcılığında dile getiriliyor.
 
-Seyreyle Ara Güler Mardin'de-
 
Mardin'de ise Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes'in üstlendiği ''Seyreyle Ara Güler Mardin'de'' sergisi devam ediyor. Usta fotoğrafçı Ara Güler'in sergide yer alan fotoğrafları, ''Tanımak ve Anlamak'' ile ''Yüz Yüze'' başlıklı iki bölüm halinde sergileniyor. 114 eserin yer aldığı sergi, nisan ayına kadar açık kalacak.

HABERE YORUM KAT