1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'da STK'lar paketi böyle gördü
Güneydoğu'da STK'lar paketi böyle gördü

Güneydoğu'da STK'lar paketi böyle gördü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sivil toplum kuruluşları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'ni olumlu karşıladı.

A+A-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, AA muhabirine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi'nin yetersiz olmakla birlikte bir dizi olumlu değişiklik öngördüğünü söyledi.

Paketteki en büyük eksikliğin ana dilde eğitimin sadece özel okulları kapsaması olduğunu ifade eden Elçi, ana dilde eğitimin devlet okullarını da kapsaması gerektiğini kaydetti.

Elçi, paketteki eksiklerden birinin Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nda değişikliğin yer almaması olduğunu dile getirerek, "Uzun tutuklama ve kitlesel yargılamalarla ilgili düzenleme öngörülmüyor. Ana dilde eğitimin kamu okullarında olmayışı büyük eksiklik. Demokratikleşme ve sorunların çözümü yolunda mütevazi bir adımdır. Paket, olumlu olmakla birlikte bir dizi eksikleri ihtiva ediyor. Demokratikleşme yolunda eksik kalan yönleri tamamlanmalı" ifadesini kullandı.

Çok önemli değişiklikler yer alıyor
Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkan Vekili Özgür Çalapkulu, Türkiye'nin tüm sorunlarının çözüleceği bir paket beklentisi içinde olmadıklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Açıklanan değişiklikler, Türk demokrasisine olumlu katkı yapacak. Çünkü, çok önemli değişiklikler yer alıyor. Beklentilerin tamamını karşılaması mümkün değil. Bu nedenle eleştiriler mutlaka olacaktır. Bunun ardından başka yeni düzenlemeler de mutlaka yapılacaktır. Bu değişikler geçmişte yapılan yanlış uygulamaların düzeltilmesi açısından çok önemlidir."

Bireysel ve kollektif haklar da getirilmeliydi
İHD Şube Başkanı Raci Bilici, pakettte yer alan ana dilde eğitimin sadece özel okulları kapsamasının büyük eksiklik olduğunu savunarak, ana dilde eğitimin devlet okullarını da kapsamasının zorunluluk olduğunu söyledi.

Paketin bazı önemli değişiklikleri de kapsadığını ifade eden Bilici, "Ana dilde eğitimin sadece özel okulları kapsaması ihtiyaca cevap verecek bir değişiklik değil. Bu adımların hepsi çok önemli ama yetersiz. Bireysel ve kollektif haklar da getirilmeliydi" dedi.

Yetersiz olduğunu düşünüyoruz
Şırnak Baro Başkanı Nuşerivan Elçi, paketin eksik yönlerine rağmen değişiklik öngördüğü için faydalı olacağını belirtti.

Eksik yönleri bulunan paketin bu haliyle çözüm sürecine çok büyük katkı yapmayacağını öne süren Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Değişimler açısından anlamlı buluyoruz. Ama taleplerin karşılanması açısından yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Kürtlerin diğer taleplerinin de karşılanması durumunda sürecin başarıya ulaşacağını düşünüyoruz. Paket özellikle Kürtlerin taleplerini yeterli düzeyde karşılamıyor. Kürt sorunun çözümü bir paketle sınırlı değil. Anayasa başta olmak üzere diğer değişikliklerin zaman içerisinde gerçekleştirilmesini bekliyoruz."

Tamamen Türkiye'nin demokratikleşmesiyle ilgili
Merkezi Mardin'de bulunan Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül de paketin 11 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Pakette, bölge halkını sevindirecek bir takım maddelerin yer aldığını ancak maddelerin hepsini çözüm sürecine bağlamanın yanlış olduğunu belirten Akgül, şunları kaydetti:

"Zira, açıklanan paketteki birçok madde, PKK'nın çekilme süreciyle ilgili düzenlemeler değil. Tamamen Türkiye'nin demokratikleşmesiyle ilgili. Siyasi haklar ile halkların yaşama dair hakların gasbına yönelik hak iadesi noktasında bazı düzenlemeler var. Seçim sisteminin 3 aşamalı tartışmaya açılması, ana dilde eğitim, siyasi partilere yardım, farklı dil ve lehçelerdeki siyasi propaganda bölgemizi ilgilendiren konulardır. Artık hak ve özgürlükler sınırlandırılamaz, sınırlandırıldığında cezai yaptırım söz konusu olacak. Farklı dil ve lehçelerde ana dildeki eğitimin özel okullarda açılması da çok önemli ve zaruri bir gelişmeydi. Ayrıca andımızın kaldırılması çok önemlidir. Biz bazı yörelerde kaldırılacağını beklerken tümden kaldırılacağı müjdesini verdi. Kamusal alanda başörtüsü yasağının kaldırılması çok büyük bir sürpriz oldu. Pakettin devamının geleceğine inanıyorum."

Paket güzel ve olumlu
Mazlum-Der Genel Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Çoban ise paketin Türkiye demokrasi çıtasının yükselmesi açısından çok önemli ve tarihi bir adım olduğunu söyledi.

Andımızın kaldırılmasının tarihi öneme sahip olduğunu belirten Çoban, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"4 yıldır Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi bütün mesaisini harcamak suretiyle kampanyalar düzenledi. Başörtüsü serbestisi Türkiye'de bir devrim niteliğindedir. Kamusal alanda başörtülülerin çektikleri eziyetlerin, zulümlerin, sıkıntıların sona ermiş olması gecikmiş ama yerinde bir karardır. Bu anlamda takdire şayandır. Ancak, ana dilde eğitimle ilgili özel okullara verilmiş olması, harflerden sadece İngilizce karakterlerin yazılmış olup, diğer karakterler açısından bir tutum geliştirilmemiş olması eksik hususlardandır. Ama paket genel olarak güzel ve olumlu, ileriye dönük gelişmelerdir. Seçim barajının seçenekli hale getirilmiş olması biraz sıkıntılı. Çünkü yüzde 10'nun altına düşmesini bekliyorduk. Ama yine de açıklamalar önemli. Güzel gelişme olarak değerlendiriyoruz."

HABERE YORUM KAT