1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'da ki gazeteciler Kürtçe öğreniyor
Güneydoğu'da ki gazeteciler Kürtçe öğreniyor

Güneydoğu'da ki gazeteciler Kürtçe öğreniyor

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC), bölgede yapılan Kürtçe miting ve basın açıklamalarını sağlıklı takip etmek için üyeleri için Kürtçe dil kursu açtı.

A+A-
Cemiyet bünyesinde açılan Kürtçe dil kursuna ilk etapta 40 gazeteci başvurdu. Kürtçe az bilen veya hiç bilmeyenler şeklinde 2 sınıf oluşturuldu. Kürtçe'nin bölgede giderek önemli bir dil halene geldiğini söyleyen GGC Başkanı Veysi İpek, "Son yıllarda Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) gibi siyasi parti olmak üzere STK'lar yaptıkları miting, açıklama ve duyuruları Kürtçe yapmaya başladı. Özelikle Irak Bölgesel Kürt yönetimine bağlı 7 televizyon Diyarbakır'da temsilcilik açtı. Yapılan açıklamalar Türkçe ve Kürtçe yapılmaya başlandı. Kürtçe'nin ön plana çıkması bu dili az bilen veya hiç bilmeyen meslektaşlarımızı zor durumda bıraktı. Gazeteci arkadaşlarımızın talebi üzerine Kürtçe dil kurusunu açtı "dedi.
 
BAYDEMİR İŞ UYARISI YAPMIŞTI!
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 17 Aralık 2010da bir toplantıda gazeteciler ile sohbet ederken, "Özel konuşuyorum, biz bundan böyle kendi anadilimizi kullanacağız. Kürtçe bilmeyeninizin işi zor olacak. Bana göre Kürtçe bilmeyeniniz işsiz kalacak" demişti.

HABERE YORUM KAT