1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'da kadın açılımı
Güneydoğu'da kadın açılımı

Güneydoğu'da kadın açılımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Şen, Diyarbakır'da düzenlenen seminerde evlilikte mutluluğun sırlarını anlattı.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Rahime Beder Şen, ''Evlilikler sağlıklı oluşursa, toplum da sağlıklı olacaktır'' dedi.
 
Şen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin işbirliğiyle bir otelde düzenlenen evlilik öncesi eğitim programı eğiticilerinin seminerine katıldı. Şen, bakanlık olarak, evlenecek çiftlerin iletişim becerilerini artırmak amacıyla çalışma başlattıklarını anımsattı.
 
GÜNEYDOĞU'DA AİLE AÇILIMI

Yeni yuva kuracak çiftlerin eğitimine çok önem verdiklerini, onların sağlıklı iletişim kurma yolları konusunda farkındalık oluşturmak, çatışma çözümü ile ilgili birtakım beceriler edinmek, evlilik, sağlık ve hukuk konusunda bilgiler vermek amacıyla eğitim programlarını düzenlediklerini ifade eden Şen, şöyle konuştu:
 
''Bütün Türkiye'de programın yaygınlaşması için Belediyeler Birliği ile hem belediyelerimizin eğitimcilerine hem de Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerinde görev yapan meslek elemanlarımıza eğitimler veriyoruz. Onların da illerinde bu eğitimlerin düzenlenmesini istiyoruz. Evlilikler sağlıklı oluşursa, toplum da sağlıklı olacaktır. Bundan hareketle sağlıklı bir evlilik kurumu, sağlıklı aile kurumu oluşturmak için bu eğitimlere çok önem veriyoruz.''
 
Şen, bütün toplumlarda boşanma oranlarının giderek arttığını, yaptıkları araştırmalarda boşanmaların birçoğunun aslında normalde sağlıklı iletişim kurarak çözümlenebilecek konular üzerinden gittiğini tespit ettiklerini ifade ederek, bu nedenle evlilik öncesi eğitimlerle farkındalık oluşturduktan sonra ailelerin sağlıklı ve huzurlu bir yuva oluşturacaklarına inandığını söyledi.

SEVGİ EMEK İSTER
 
Daha sonra ''Evlilikte iletişim ve yaşam becerileri'' konulu sunumunda mutlu bir evliliği oluşturmanın püf noktalarını anlatan Şen, sevginin insanı bir şeye veya kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olduğunu belirterek, sevginin yanındaki en önemli unsurun saygı olduğunu söyledi.
 
Şen, evlilik ilişkisinin kalıcı ve uzun olabilmesi için sevgi kadar saygının da önemli olduğuna değinerek, sevgiyi hissetmenin yetmeyeceğini, onu göstermek ve ona emek vermek gerektiğini vurguladı. ''Seni seviyorum sen benim için çok önemlisin çok değerlisin, şeklindeki sözlerle ona değer verdiğinizi göstermek, sevgiyi göstermenin yollarından biri. Mutlu bir evliliğin önündeki en önemli engel bencillik'' diyen Şen, eşlerinin birbirine zaman ayırması, iyi arkadaş olabilmesi, ortak paylaşımlar, serbest zamanları beraber paylaşma konusunda istekli olmalarının eşler arasında güçlü bir bağ oluşmasına neden olduğunu belirtti.

AİLE TOPLUMUN TEMELİDİR

Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş ise toplumun temelini oluşturan aile kurumunun güçlendirilmesi kapsamında planlanan söz konusu çalışmanın aile kurumunun yeniden güçlendirilmesine katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi. İki gün sürecek seminere, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Elazığ, Tunceli, ve Şırnak'tan il müdürleri ile meslek çalışanları katıldı.