1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu'da çarşı izni sevinci
Güneydoğu'da çarşı izni sevinci

Güneydoğu'da çarşı izni sevinci

PKK olayları yüzünden askere verilen çarşı izinlerinin yasaklandığı Güneydoğu'da yasak kısmen kalkıyor.

A+A-

1993 yılında Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu kafeye bombalı saldırı düzenlenmiş, çok sayıda asker şehit düşüp, yaralanmıştı. Olayın ardından Genelkurmay Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu'da askerlik görevini yapanların çarşı iznine çıkmasını yasaklamıştı.

ESNAF ÇARŞI İZNİ İSTEDİ

"Barış süreci" ile birlikte bu konuda ilk adım atıldı. Genelkurmay Başkanlığı ilk etapta Diyarbakır ve Batman'da askerlerin çarşı iznine çıkmasına onay vermeye hazırlanıyor. Bölgedeki Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanları, Diyarbakır'daki 7. Kolordu, Elazığ 8. Kolordu, Van Jandarma Asayiş Kolordu ve Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanları ve valilerle görüştü. Komutanlar askerlerin çarşıya çıkmasına sıcak baktı. Çekilme sürecinin tamamlanmasının ardından askerler sivil kıyafetlerle çarşıya çıkıp, bölge esnafından alışveriş yapabilecek.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

30 yıllık yasağın sona erecek olması askerler kadar, bölge esnafının da yüzünü güldürdü. Esnaf, "Bu durum hem ekonominin canlanmasına neden olacak hem de barış rüzgarlarının daha sıcak esmesini sağlayacak" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT