1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Güneydoğu’da bir savaş yaşanıyor
Güneydoğu’da bir savaş yaşanıyor

Güneydoğu’da bir savaş yaşanıyor

Kürtlerin özyönetim ile ilgili özeleştiri yapması gerektiğini düşünen Erbil Üniversitesi Rektörü Prof. Abbas Vali, “Özerkliği iyi anlatamadılar. Şu an Güneydoğu’da çok tehlikeli bir savaş yaşanıyor.

A+A-

Hendekler bir günde kapatılmayacak ama en azından sorun politik zemine çekilip çözülebilir” diyor.

Yeni Yüzyıl Gazetesinde yer alan Vercihan Ziflioğlu'nun haberine göre, çatışma ortamının durulmadığı Güneydoğu’da, birkaç yıl önce açılım politikalarıyla gündeme gelen Kürt sorunu bugün tıkanmış durumda. Kimi kesimler 90’lı yıllardan daha hassas ve kritik bir süreçle karşı karşıya kalındığını düşünürken hükümet ise terörü sonlandırmaya kararlı. Kürtler de artık özyönetimi açıkça gündeme getiriyor. İçinden geçilen bu hassas süreçte Yeni Yüzyıl’a konuşan Erbil Üniversitesi Rektörü Prof. Abbas Vali ile özyönetim, özerklik ve Kürt meselesini konuştuk.

Çatışmalar 2 ay daha süremez

 “Güneydoğu’da yaşananların iki ay daha devam etmesinin imkanı yok” diyen Vali, 30 yılı aşkın süredir uygulanan stratejiye geri dönüldüğünü hatırlatarak, “Oysa bu strateji başarısızlığa uğramıştı. Biz zaman kaybı yaşıyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin geneline kutuplaşma hakim olduğunu, Batı’da yaşayanların, Doğu’da yaşananları algılamadığını söyleyen Vali, “Bu kutuplaşma uzun vadede büyük hasara neden olacak” dedi. 90’lı yıllarda Kürt sorununun sadece Türkiye’nin sorunu olmasına karşın bugün gelinen noktada çok daha farklı bir boyut kazandığını belirten Vali şöyle konuştu: “Kürt sorunu artık bölgesel bir hal aldı.” Güneydoğu’da yaşananları “savaş” olarak nitelendiren Vali, “Şimdiye kadar yaşanan savaşların en tehlikelisi bu. Tarafların bir an önce durması gerek. Evet, hendekler bir günde kapatılmayacak, en azından sorunun politik zemine çekilmeli.”erek bitirilmesi için bir niyet olmalı” dedi. Vali’ye göre Kürtler özyönetim ile ilgili özeleştiri yapmalı, derdini anlatmalıydı.

Devlet hayal kırıklığı yaratıyor

Kürt sorunu, Türk devletinin stratejik bir sorunudur. Taktiksel bir mesele gibi bakılmaması gerekir.
Türk devleti, Kürt meselesini çözmeye çalışmalı.  
Hükümetler gelir gider ama devletlerin stratejik meseleleri kalır.  
Türkiye’de 25 milyon Kürt yaşıyor. Onlara sürekli vaatler veriliyor.
Bir gün Kürt sorunu var, diğer gün yok.
Bir diğer gün ise tümden inkar edilir hale geliyor.
Sadece Kürt sorununda değil, daha pek çok konuda öyle.
Bir gün Cemevi yasal olarak tanınacak deniyor,
diğer gün vazgeçiliyor.
Bu tutum hayal kırıklığına neden oluyor.
İnsanlar nasıl güvenecek?
Ne yazık ki bu süreçte en çok HDP’ye zarar verildi.
Oysa HDP Türkiyelileşmeye başlamıştı.
Fakat hükümet bunu istemiyor.

Abbas Vali kimdir

ERBIL Üniversitesi’nin kurucusu olan Prof. Abbas Vali, ulusal kimlik, modern Ortadoğu siyaseti, devletsiz uluslar ve tarihsel sosyoloji üzerine çalışmalar yaptı. Türkiye’nin Ortadoğu’daki politikalarını da yakından takip eden Vali, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde de eğitim veriyor. Vali’nin, “Kürt Tarihi Kimliği ve Siyaseti: Kuramsal bir Yaklaşım”, “Kürt Milliyetçiliğinin Kökenleri” ve “Kürdistan Cumhuriyeti” kitapları başta olmak üzere 50’nin üzerinde yayını var.

Vercihan ZİFLİOĞLU/Yeni Yüzyıl
Fotoğraf: Mustafa ALKAÇ

HABERE YORUM KAT