1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu ve Doğu'da 2 bin 677 köy yolu kapalı
Güneydoğu ve Doğu'da 2 bin 677 köy yolu kapalı

Güneydoğu ve Doğu'da 2 bin 677 köy yolu kapalı

Diyarbakır’ın da içinde olduğu Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun kar yağışı nedeniyle 2 bin 677 köy yolu kapalı.

A+A-

Diyarbakır’ın kuzey bölgesinde hayat olumsuz etkilendi. Kar yağışı kentleri, ilçeleri ve kırsalı beyaz örtüyle kaplarken, hava sıcaklığı da eksilerin altına düştü. Hayatı olumsuz etkileyen kar ve soğuk hava, kaygan zemin sürücülere de zor anlar yaşadı.
 
 
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde günlerdin yükseklerdeki yoğun kar yağışı nedeniyle 1143'ü Erzurum'da olmak üzere 2 bin 677 yerleşim biriminin merkezlerle bağlantısı kesildi. Meteoroloji vatandaşları çığ, buzlanma ve don olaylarına karşı uyardı.
 
Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına giren Doğu'da kar yolları kapattı. Erzurum'da 1143, Erzincan'da 506, Ağrı'da 464, Muş'ta 240, Kars'ta 220, Ardahan'da 81 ve Iğdır'da 23 olmak üzere toplam 2 bin 677 yerleşim biriminin merkezlerle ulaşım bağlantısı kesildi. Ardahan'ın Posof ilçesinde yoğun kar yağışı ulaşımı aksattı.
 
Gürcistan'da açılan Türkgözu Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan İran plakalı TIR'lar, yoğun kar yağışı nedeniyle yolda beklemek zorunda kaldı. Damal istikametinden Türkgözü Sınır Kapısı'na gitmekte olan bir TIR ise Ilgar Dağı Geçidi'nde kayarak yoldan çıktı. Şans eseri yan yatmayan TIR'ın kurtarılması için havanın düzelmesi bekleniyor. Kar yağışı ve sis nedeniyle deniz seviyesinden 2 bin 550 metre yükseklikteki Ilgar Dağı geçidinde görüş mesafesi yer yer 5 metreye kadar düştü.
 
Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlülüğünden alınan bilgiye göre, kent merkezlerindeki kar kalınlıkları, Ağrı'da 72, Muş'ta 61, Erzurum'da 43, Ardahan'da 28, Erzincan'da 18 santime ulaştı. Bölgede en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında olmak üzere Kars, Ardahan'da 11, Ağrı'da 9, Erzincan'da 8, Muş'ta 5, Iğdır 3 dereceyi buldu. Kar yağışı önümüzdeki Çarşamba gününe kadar devam edecek. Hava sıcaklığında 5 derecelik düşüş yaşanacak. Vatandaşların çığ, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları istendi.
 
 
Diyarbakır Kulp, Silvan, Lice ve Hazro
 
 
Öte yandan sömestr tatili ile birlikte hareketlenen kayak merkezlerinde son yağışlarla birlikte kar kalınlıkları da arttı. Kar kalınlıkları Palandöken'de 150, Erzurum Konaklı'da 142, Erzincan Ergan'da 102, Kars'ın Sarıkamış'ta ise 80 santimetre olarak ölçüldü. Diyarbakır’ın Kulp, Lice, Silvan ve Hazro ilçeleri ve kırsalında da oldukça etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi.
 
Özellikle ilçe ve köy yollarının sağlıksızlığı nedeniyle yer yer karla kaplanan ve buzlanan yollarda araçların kontrollü geçiş yapabildiği, bazı köy yollarında ise yalnızca traktörler ile ulaşım sağlandığı bilgisi geliyor. Özellikle Lice ve Silvan yollarının ise buzlanma tehlikesi nedeniyle sürücülerin zor anlar yaşadığı belirtiliyor.
Yetkililer uyardı
 
Yetkililer, sürücüleri; araçlarını kış lastiği ve zincirsiz yola çıkmamaları konusunda sık uyarılarda bulunurken, seyir hızı ve mesafesi konusunda da daha dikkatli olmalarını istedi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler