1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu toza teslim oldu
Güneydoğu toza teslim oldu

Güneydoğu toza teslim oldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki birçok il ve ilçe Suriye üzerinden gelen toz bulutu altında kaldı.

A+A-
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki birçok il ve ilçe Suriye üzerinden gelen toz bulutu altında kaldı. Toz bulutu, sınıra yakın yerleşim yerlerinde günlük yaşamı olumsuz etkiledi.
 
Diyarbakır başta olmak üzere Suriye sınırındaki Mardin, Kızılttepe, Nusaybin ilçeleri, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde etkili olan toz bulutu, hayatı felç etti. Sabah saatlerinden itibaren Silopi ve Cizre ilçe merkezini etkisi altına alan toz bulutları, öğlen saatlerine doğru fırtına ile birlikte daha iç kesimlerde bulunan Mardin ve Diyarbakır'a ulaştı. Fırtına ile birlikte etkili olan toz bulutları, güneş ışıklarını kapatırken, trafikte görüş mesafesini de oldukça düşürdü.
 
Meteoroloji uzmanları dün yaptıkları incelemede bugün toz taşınımı beklentisi içerisinde olduklarını belirterek, "Toz taşınımını dünden bekliyorduk. Bugün Sabah saatlerinden itibaren toz bulutları etkisini göstermeye başladı. Toz bulutları, ülkemizin daha çok Güney kısmında etkili oluyor. Diyarbakır, Batman, Mardin, Şanlıurfa'da etkili olacak. Akşam saatlerine kadar etkili olacak toz taşınımı, akşam saatlerinden itibaren Güney Batı rüzgarlarıyla buna bağlı olarak toz taşınımının etkisi de kaybolacak. Yarın Kuzeydoğu kesimlerindeki ilçelerde hafif sağanak yağış beklentisi içerisindeyiz. Çok etkili bir yağış olması beklenemiyor. Ancak Diyarbakır'ın, Bismil, Hazro, Lice, Kulp ve Hani, Batman'ın Sason ve Kozluk, Siirt'in Pervari ve Baykan ile Şırnak'ın Beytüşşebap ilçelerinde yağış beklentisi içerisindeyiz" dedi. 

HABERE YORUM KAT