1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Güneydoğu Sele teslim oldu
Güneydoğu Sele teslim oldu

Güneydoğu Sele teslim oldu

Güneydoğu Anadolu'da bugün etkili olan sağanak yağış Siirt, Mardin, Diyarbakır ve Batman gibi merkezlerde yaşamı olumsuz etkiledi

A+A-

Güneydoğu Anadolu'da bugün etkili olan sağanak yağış Siirt, Mardin, Diyarbakır ve Batman gibi merkezlerde yaşamı olumsuz etkiledi.

Siirt'te öğleden sonra aniden bastıran yağmur sele dönüşünce hayatı adeta felç etti. Şehrin yüksek kesimlerinden gelen yağmur suları Bahçelievler Mahallesi, Yeni Mahalle, Evren Mahallesi ve Çal Mahallesi'nde çok sayıda ev ve iş yerini basarken Bahçelievler Mahallesi'ndeki Güres Caddesi'nde bugün kurulan sebze pazarı da sular altında kaldı. Yağmurun şiddetli yağması sonucu oluşan sel felaketi sebze ve meye yüklü tablaları devirdi pazarcılar altyapı yetersizliği nedeniyle Belediye Başkanı Mervan Gül'ü protesto etti.

Pazarcı esnafı yağmur sularına kapılan sebze ve meyvelerini kurtarmaya çalışırken, "Yarım saatliğine başlayan yağmur ilk önce normal görünüyordu sonra bir anda yukarı mahallelerden gelen sel bizim pazarı bastı. Şu anda zararımız kim karşılayacak? Mallarımız hepsi sel sularında gitti. Belediye Başkanı gelsin bu durumu görsün" şeklinde tepki gösterdi. Çarşının en kalabalık olduğu zamanda çarşıyı basan sel, birçok vatandaşı zor durumda bıraktı. Güres Caddesi'nde şiddetlenen sel caddedeki birçok aracı beraberinde sürüklerken sürücülere zor anlar yaşattı. Sürücüler araçlarını kaldırımlara çekerek selden korudu.

Şehirde birçok kesimde elektrik akımı kesilirken sel sularında mahsur kalanları çevredeki vatandaşlar ilginç yöntemlerle kurtardı. Vatandaşların yolun karşısına yemek tüpleri ile bağlı el arabalarını kullanarak geçmeleri dikkat çekti.