1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu kendi girişimcisini yetiştirecek
Güneydoğu kendi girişimcisini yetiştirecek

Güneydoğu kendi girişimcisini yetiştirecek

TÜGİAD ve GÜNGİAD'ın geliştirdiği "Güneydoğu kendi girişimcisini yetiştiriyor" projesiyle Güneydoğulu gençlere girişimcilik eğitimi verilecek.

A+A-

TÜGİAD, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki gençlere girişimcilik eğitimi verilmesi için GÜNGİAD ile "Güneydoğu kendi girişimcisini yetiştiriyor" projesini hayata geçirecek. 23 Eylül 2013 Pazartesi günü beraberinde 50'yi aşkın iş insanı ile Diyarbakır'a gelecek TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen, projeyle ilgili sözleşmeyi imzalayacak.

GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal AA muhabirine yaptığı açıklamada, çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde huzur ve güven ortamının sağlandığını söyledi. Yıllardır yaşanan sıkıntıların kalan izlerinin silinmesi ve hızlı kalkınmanın sağlanması için bölgenin acil yatırıma ihtiyacı olduğunu bildiren Akbal, güvenlik sorununun aşılmasına rağmen bölgeye henüz istenilen düzeyde yatırım gelmediğini kaydetti.

Genç girişimci sayısında artış olacak
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşların en büyük sıkıntısının işsizlik olduğunu, hızlı nüfus artışı nedeniyle işsiz sayısının sürekli arttığını ifade eden Akbal, kalkınma için bölgenin kendi girişimcisini yetiştirmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Akbal, TÜGİAD ile yaptıkları görüşmelerde girişimcilik konusunda yaşanan eksikliği dile getirdiğini, TÜGİAD Başkanı Yücelen'in de bu sıkıntının giderilmesi için bölgedeki gençlere girişimcilik konusunda eğitim verilmesi önerisini ortaya koyduğunu anlattı.

Bu öneriyle  "Güneydoğu kendi girişimcisini yetiştiriyor" projesini geliştirdiklerini belirten Akbal, şöyle konuştu: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bir daha şiddet olaylarıyla gündeme gelmesini istemiyoruz. Bu nedenle çözüm sürecini destekliyoruz. İşsizlik sorununu çözmenin ilk koşulu yerinde kalkınmayla gerçekleşir. Bunun için yapılacak ilk adım bölgemizde genç girişimcilerin yetiştirilmesidir. Bölgedeki gençlerin girişimcilik konusunda donanımlı hale getirilmesi gerekiyor. Bunun için bu projeyi uygulamaya geçiriyoruz. TÜGİAD ve GÜNGİAD olarak Dicle Üniversitesindeki akademisyenler aracılığıyla genç girişimcilere eğitim vereceğiz. Proje sayesinde yöredeki genç girişimci sayısında artış olacak."

Eğitim alacak gençler arasında yarışma düzenleneceğini ifade eden Akbal, "Projede dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek. Birinci olan genç girişimcinin yatırım projesine maddi destek verilerek kendi işini kurması sağlanacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT