1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu iş kadınları zirvesi
Güneydoğu iş kadınları zirvesi

Güneydoğu iş kadınları zirvesi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da düzenlenen Güneydoğu İş Kadınları Zirvesi başladı.

A+A-

ABD'nin Adana Konsolosluğu'nun,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iş kadınlarını ihracat konusunda bilgilendirmek için TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu,  Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD), Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) ve Kınalı Eller Kadın Derneği ile Diyarbakır Liliuz Oteli'nde düzenlediği Güneydoğu İş Kadınları Zirvesi başladı.

TOBB Diyarbakır İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Didar Avcı Türk,  zirvenin açılışında yaptığı konuşmada,  bir süre önce ABD'nin Adana Konsolosluğu  temsilcilerinin kendilerini ziyaret ettiğini anımsatarak, görüşmede bölgedeki iş kadınlarına katkı sunulması için ortak zirve düzenlenmesini kararlaştırdıklarını söyledi.

Yarın sona erecek zirveye Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 70'e yakın iş kadının yanı sıra Irak'tan da gelen girişimcilerin yer aldığını kaydeden Türk, "Zirve, iş kadınlarının ticaret kapasitesini artırmasına katkı sunacak. Ayrıca bu etkinlik sayesinde bölgedeki iş kadınları bir araya gelip, birbirimizi tanıyacağız. Çünkü çoğumuz birbirimizi yeterince tanımıyoruz. Zirvede ayrıca birlikte iş yapma imkanını değerlendireceğiz.  İhracat ve ithalat yapılırken karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları detaylı olarak ele alınacak" dedi.

Türk, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı James Turner'in ''Türkiye'ye ithalat'', Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı Zeynep Taştepe'nin ''ABD ve ihracat'' ile Diyarbakır Gümrük Müdürü Hanife Bulut'un "Yetkilendirilmiş yükümlülük kolay ticaret"  başlıklı sunum yapacağını da kaydetti.

ABD'nin Adana 2. Konsolosu Susan Wilson ise yöredeki iş kadınların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek, "Ekonomik ve refah düzeyinizi artırılması konusunda ABD sizin yanınızdadır" dedi.

- Kadın istihdam oranı düşük

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası  (DTSO) Başkan Yardımcısı Şilan Elmas ise 2012 yılında AB'de kadın istihdam oranının yüzde 58, TÜrkiye'de yüzde 28,8 olduğunu dile getireek, aynı dönemde Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın birlikte yer aldığı TRC2 bölgesinde ise kadın istihdam oranının yüzde 6,4 olduğunu hatırlattı.

Son 10 yılda Diyarbakır ve Şanlıurfa'da kadın istihdam oranın yüzde 11,2'den yüzde 6,4'e gerilediğini ifade eden Elmas, TÜİK verilerine göre, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da kadın işsizlik oranının yüzde 1 olduğunu kaydetti.

Elmas, bu rakamların gerçeği yansıtmadığını savunarak, şöyle konuştu:

"Kadın istihdam oranının yüzde 6,4 olduğu bir bölgede kadın işsizlik oranı yüzde 1 olamaz. Türkiye'de istihdam edilen 8 milyon 18 bin kadın çalışanın 4 milyon 286 bini kayıt dışıdır. Türkiye genelinde yüzde 37 olan kayıt dışı çalışma bölgemizde yüzde 60 seviyesindedir. Kadınlarda kayıt dışı çalıştırılma oranı ise ne yazık ki yüzde 80 seviyesindedir. Yani çalışan her 5 kadından 4'ü sosyal güvenlik kapsamına dahil edilmiyor. Bölgede tarım sektöründe ücretsiz aile işçisi olarak istihdam edilen kadınların yüzde 97'si kayıt altında değil."

- Diyarbakır'da şube açacak

Big Chef's Cafe&Brasserie'nin kurucusu Gamze Cizreli ise Diyarbakırlı olduğunu belirterek, 2005 yılında kurduğu şirketinin marka değerinin kısa sürede 100 milyon doları aştığını söyledi. Big Chef's Cafe&Brasserie'nin 18 şubesinin bulunduğunu kaydeden Cizreli, 2014 yılında Diyarbakır'da da şube açmayı kararlaştırdıklarını ve bunun için yer baktıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT