1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneydoğu GİAD'tan darbe girişimine sert tepki
Güneydoğu GİAD'tan darbe girişimine sert tepki

Güneydoğu GİAD'tan darbe girişimine sert tepki

Dün bazı askerler tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine sivil toplum kuruluşlarından da tepki yağıyor.

A+A-

Türkiye'de 36 yıl aradan sonra gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi halkın büyük tepkisiyle püskürtüldü. Merkezi Diyarbakır'da bulunan Güneydoğu GİAD yönetimi tarafından yapılan açıklamada, bu tür girişimlerin ülkeyi çok gerilere götüreceği ve toplum olarak bunlara izin verilmemesinin çok önemli olduğu vurgulandı.

Güneydoğu GİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tanzer Polat Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

Saygıdeğer Basın Mensupları,

Yakından izlediğiniz üzere 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizde hiçbirimizin tanık olmak istemeyeceği düzeyde çirkin olay ve durumlarla karşı karşıya kalınmıştır.

Halk iradesinin önüne geçerek yönetimi ele geçirme hedefiyle kurgulanan senaryoların toplum nezrinde karşılık bulamadığı çok açık şekilde görülmüştür. Unutulmaması gerekir ki darbe yönetimlerinin günümüz Türkiye'sinde yeri ve geçerliliği yoktur. Güneydoğu Girişimci İş Adamları Derneği olarak bu tip girişimlerin karşısında olmakla birlikte,ülkenin benzer durumlarla tekrar karşılaşmamasının, demokrasimizin gelişmesiyle yakından ilintili olduğunu düşünüyoruz. Tam demokratik bir ülkede bırakınız darbe yapmak, bunu aklından geçirecek cesareti bulmak dahi olanaksızdır. Siyasetin, ülke yönetiminde şeffaflığı, hukukun özgürlüğünü ve demokrasiyi hakim kılması her zamankinden daha zaruri ve hayatidir.

Cumhuriyet tarihinindeki bu kara gecenin gelecekte bir kez daha yaşanmaması umut ve dileğiyle tüm ülkeye geçmişler olsun diyor, saygılar sunuyorum."

HABERE YORUM KAT