1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güney Heyeti Başkan Baran'ı ziyaret etti
Güney Heyeti Başkan Baran'ı ziyaret etti

Güney Heyeti Başkan Baran'ı ziyaret etti

Newroz kutlamalarına katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Partiya Çareseri Demokratik Kürdistan (PÇDK) heyeti, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran'ı ziyaret etti.

A+A-

Bu ziyaretin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Baran, “Farklı bölgelerde yaşayan Kürtler geçmişte çok benzer acılar yaşadı. Ama bugün bir aradayız. Çok farklı kesimlerden büyük bir katılım var. Yarın Newroz bayramını birlikte kutlayacağız. Yarını büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Bu yılki Newroz hepimiz için büyük bir önem taşıyor. Hepimiz Kürt sorununun barışçıl bir şekilde çözümünü umut ediyoruz” dedi. Belediye Meclis Başkan Vekili Rıfat Öztürk de geçmişte Kürtlerin arasına sınırlar çizildiğine dikkat çekerek, bugün ise farklı parçalardaki Kürtler arasında çok güçlü ilişkiler kurulduğunu söyledi.
Özgürlük istiyoruz

Heyet adına söz alan Kawa Nadir, Newroz'u Diyarbakır'da kutlayacakları için çok mutlu olduklarını dile getirdi. Heyette yer alan PÇDK yürütme üyesi Pervin Hasan ise aydın, gazeteci ve aktivistlerden oluşan kalabalık bir heyetle Newroz kutlamalarına dâhil olduklarını dile getirerek, “Amed'de olmaktan onur duyuyoruz. Newroz'u buradaki Kürt kardeşlerimizle kutlayacağımız için çok heyecanlıyız. Biz tüm Kürtler için özgürlük istiyoruz ve Newroz'un buna vesile olmasını diliyoruz” dedi. Şengal Ezîdî kadınları adına konuşan Nergiz Ömer de, tüm Ezîdî kadınlarından selam getirdiğini ifade etti. Heyet Başkan Baran'a yöresel hediyeler takdim etti. 

HABERE YORUM KAT