1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneş'in durumu her geçen gün kötüye gidiyor
Güneş'in durumu her geçen gün kötüye gidiyor

Güneş'in durumu her geçen gün kötüye gidiyor

Hasta tutsak Halil Güneş'in avukatı İmran Gökdere, kendisi ile 2 gün önce görüştüğünü ve durumunun her görüşmede daha kötüye gittiğini ifade ederek, Adli Tıp Kurumu'nun Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarının Güneş için verdiği "cezaevinde

A+A-

Hasta tutsak Halil Güneş'in avukatı İmran Gökdere, kendisi ile 2 gün önce görüştüğünü ve durumunun her görüşmede daha kötüye gittiğini ifade ederek, Adli Tıp Kurumu'nun Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarının Güneş için verdiği "cezaevinde kalamaz" raporunu dikkate alması gerektiğini belirtti.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde 21 yıldır tutulan hasta tutsak Halil Güneş (46), Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktor heyetinin vermiş olduğu "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen cezaevinde tutuluyor. Heyetin vermiş olduğu rapor ardından Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Yaklaşık 2 haftadır Adli Tıp Kurumu'na gönderilen rapora ilişkin şu ana kadar her hangi bir gelişme olmadı. Son olarak Güneş'in durumunun daha ciddi bir hal aldığı ve burnundan, ağzından ve idrar yollarından kan aktığı ve 20 gün içerisinde 7 kilo verdiği belirtilmişti. 2 gün önce Güneş'i cezaevinde ziyaret eden Av. İmran Gökdere, her görüşmede Güneş'in durumunun daha kötüleştiğini ifade etti.

Av. Gökdere: Durumun ciddiyetini 7 yaşındaki çocuk anlar

2 gün önce hasta tutsak Halil Güneş'i ziyaret eden İmran Gökdere, Güneş ile görüşme esnasında en fazla 20 dakika oturabildiklerini, ardından Güneş'in durumunun kötü olmasından kaynaklı revire gitmek için görüşmeyi yarıda bıraktıklarını ifade etti. Avukat ve müvekkilleri arasında yapılan görüşmelerin yarıda kesilmesinin az rastlanır bir durum olduğunu belirten Gökdere, "Bu durum mevcut olan sağlık sorunlarının ciddi boyuta gelmiş olduğunu gösteriyor. 7 yaşındaki bir çocuk bile durumun ne kadar kötü olduğunu anlayabilir. Sürekli öksürme, kan kusma durumu, kilo verme durumu var. Daha önce de sol göğüs kafesinden ameliyat oldu. Ameliyat olmasının hemen ardından cezaevine gönderilmesi hastalığının bu kadar ilerlemesinin en başlıca faktördür. Çünkü cezaevlerinin koşulları çok kötü durumdadır. Hastanelerde hasta tutsak koğuşu bile bulunmuyor" dedi.

'Hastanenin vermiş olduğu rapor Halil'in tahliye edilmesine yeter'

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Güneş için vermiş olduğu "Cezaevinde kalamaz" raporunun Güneş'in tahliye edilmesi için yeterli olduğunu belirten Gökdere, "Ancak bu rapor Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Halil ölümle pençeleşiyor. Bir hukukçu olarak yaşama hakkının kişinin elinden alınmasını kabul etmiyoruz. ATK'ye giden raporların sonucunda, büyük ihtimalle Halil Güneş'i görmek isteyecektir. Ama bizce ATK'nin, yerel heyetlerin vermiş olduğu kararları kabul etmesi gerekir ve Halil'i tahliye etmesi gerekir. Sevk sırasında Halil'in yaşayacağı olumsuzluklar sağlığı konusunda daha ciddi sorunlara neden olacaktır" ifadesinde bulundu.

Av. Süren: Adli Tıp Kurumu politik kararlar veriyor

2013 yılında cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin en üst seviyeye çıktığını belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Av. Muhterem Süren, cezaevlerinde izolasyon, tecrit, işkence ve sevk gibi yaşanabilecek olan hak ihlallerinin tümünün yaşandığını ifade etti. Süren, 2013'te cezaevlerinde devam eden bir diğer sorunun ise hasta tutsakların durumunda her hangi bir değişikliğinin olmaması olduğunu aktararak, "Hasta tutsaklar hala cezaevinde ölmeye devam ediyor. Ya da Adli Tıp Kurumu kapısında beklemeye devam ediyor. Adli Tıp Kurumu hala objektif olmayan kararlar vermekte, politik kararlar vermekte, politik raporlar düzenlemekte. Özellikler hasta tutsakların siyasi kimlikleri farklı olunca Adli Tıp Kurumu'nun kararları da değişiyor. Hasta tutsaklar için içerisinde Adalet Bakanlığı'nın da bulunduğu birçok kurum ile görüştük" dedi.

'Hükümet hasta tutsaklar için de yasa çıkarabilir'

Hükümetin hasta tutsaklar için istediği dakika yasal düzenleme yaparak hepsini tahliye edebileceğini dile getiren Süren, "Hükümet en son operasyonlarda olduğu gibi istediği zaman bir gecede yeni kararlar çıkarabiliyor. Ama konu hasta tutsaklar olunca bu yapılmıyor. Her defasında bürokratik engellerin olduğunu belirtiyorlar. Kimse bizden hukuksal düzenlemelerden bahsetmesin. Bir gecede nasıl yolsuzluklarla ilgili yasa değiştiriyorsanız hasta tutsaklar içinde bunu yapabilirsiniz" ifadesinde bulundu.

Kaynak:Haberfx 

HABERE YORUM KAT