1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneşin altında 51 derecede asfalt çalışması
Güneşin altında 51 derecede asfalt çalışması

Güneşin altında 51 derecede asfalt çalışması

Asfalt sezonunun açıldığı 30 Nisan’dan bu yana kentin ana arterlerine 140 bin ton asfalt seren, tüm asfaltlama ve yol yapım çalışmalarını kontrol mühendisleri denetimde yapan Belediye, Mahabad Bulvarı’ndaki servis yollarını ve kavşakları asfaltlamaya başl

A+A-

En geç 20 gün içinde tamamlanacak ve 20 bin ton asfalt serilecek çalışmanın ardından asfaltlamaya, Bağlar’dan devam edilecek.

2015 yılı asfalt sezonunu 260 bin ton asfalt üretip, 190 kilometre asfalt serme hedefiyle açan, kent merkezinde iki ekiple asfalt seren, üç ekiple yama yapan, kırsalda her ilçede üçer ekiple çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, 30 Nisan’dan bu yana kentin ana arterlerine 140 bin ton asfalt serdi. 

2015 yılı asfalt programı doğrultusunda Kayapınar ilçesindeki asfaltlama çalışmalarını tamamlayan ekipler, Diclekent ve Yılmaz Güney Caddesi’ndeki altyapı çalışmalarının devam etmesi nedeniyle çalışmalarını Bağlar’a kaydırdı. Seyrantepe TOKİ’de asfalt çalışmasını tamamlayan, Bağlar’daki asfalt programını ise Medine Bulvarı ve Öğretmenler Caddesi’nden açan ekipler, Emek, Cengizler ve Cemiloğlu Caddesi’ndeki doğalgaz hattı döşeme çalışmaları nedeniyle çalışmalarını Mahabad Bulvarı’ndaki servis yollarına ve kavşaklara kaydırdı.

Servis yolları ve kavşaklar asfaltlanıyor

Altyapı çalışmalarının tamamlandığı Mahabad Bulvarı’nda 3 gündür servis yolları ve kavşaklarda, güneşin altında 51 derecede asfaltlama çalışması yürüten iki ekip, sağlı sollu tüm servis yolları ve kavşakları asfaltlamaya başladı. Çalışma, Elazığ yolu bağlantısından Urfa yolu bağlantısına kadar Mahabad Bulvarı’ndaki servis yolları ve kavşaklara 20 bin ton sıcak beton asfalt dökülerek 15-20 gün içinde tamamlanacak. Diclekent kavşağında süren altyapı çalışmaları nedeniyle sadece bu kavşakta söz konusu çalışma daha sonra gerçekleştirilecek.

Kontrol mühendisleri gözetiminde asfalt seriliyor ve kalite kontrolü yapılıyor

Ekipler, yağmur suyu drenajlarına paralel olarak asfaltlama çalışmasını yürütürken, Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’na bağlı çalışan kontrol mühendisleri ile Asfalt Şube Müdürlüğü de, kentte ve ilçelerde yürütülen asfaltlama çalışmalarını doğru bir şekilde yapılması için işin başından ayrılmıyor, denetliyor, dökülen asfalttan sürekli numuneler alınarak Belediyemiz laboratuvarlarında kalite kontrolü yapılıyor. 

Kırmızı toprak takviyesi yapılıyor

Öte yandan Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri de, Mahabad Bulvarı’ndaki refüjleri ve kavşakları yeşillendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, ilk etapta yol kenarına atılan hafriyatları kent merkezi dışındaki hafriyat alanlarına götürürken, boş kalan alanların yeşillendirilmesi için ise kırmızı toprak takviyesi yapıyor.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler