1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güneş ışınları kataraka neden oluyor
Güneş ışınları kataraka neden oluyor

Güneş ışınları kataraka neden oluyor

Özel Bağlar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Balyen, vatandaşların bundan korunmak için şemsiye, şapka ve gözlük kullanmaları gerektiğini söyledi.

A+A-

Uzun yaz günlerinde güneş ışınlarına maruz kalmanın katarakta sebep olduğunu aktaran Özel Bağlar Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, vatandaşların bundan korunmak için şemsiye, şapka ve gözlük kullanmaları gerektiğini söyledi.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için vatandaşların gözlük kullandıklarını aktaran Balyen, kullanılan bu gözlüklere dikkat edilmesi gerektiğini, sahte gözlüklerin kataraktı önlemek yerine daha da arttırdığını söyledi. Kataraktın, kişinin sosyal ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyen ilerleyici ve tedavi edilmezse kalıcı körlüğe sebep olabilen bir hastalık olduğunu ifade eden Balyen, zamanında teşhis edilmesi durumunda tedavisi çok kolay bir hastalık olduğunu dile getirdi.

Gelişen teknoloji ile beraber artık iğnesiz, bıçaksız bir şekilde hastalığın tedavi edildiğini aktaran Balyen, "Özellikle son zamanlarda cerrahi yöntemlerden biri olan Fako yöntemi ile gayet kolay ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir. İğnesiz, bıçaksız ve dikişsiz bir tedavi yöntemi olan bu yöntem ile yaklaşık 10 ile 15 dakikada bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemde tam başarıya gidebilmek için uzman bir doktorun yanı sıra göz içerisine yerleştirilen lensin de kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Katarakt her yaşta görülebilir. Yeni doğan döneminden en ileri yaşlara kadar herkeste görülebilir. Özellikle yeni doğan döneminde katarakt tespit edilir edilmez, göz tembelliği gelişmesin diye tedavisi şarttır. Yetişkinlerde ise diyabetli olanlarda, özellikle 40 yaşın üstünde olanlarda uzun süre ilaç kullanan kişilerde katarakt görülebilir. Bunun yanında aşırı sıcaklıkların yaşandığı uzun yaz günlerinde güneş ışınları da katarakta sebep olmaktadır. Güneş ışınlarından korunmak için özellikle sabah saat 10.00 ile akşam saat 16.00 arası dışarı çıkılmasını pek tavsiye etmiyoruz. İlla da çıkılması gerekiyor şapka, şemsiye veya ultraviyole dediğimiz güneşin zararlı ışınlarından koruyan gözlüklerin takılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak burada şuna dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı güneşin ultraviyole ışınlarını süzen gözlükler değil de işportadan alınan sahte güneş gözlükleri gözü korumadığı gibi aksine daha da zarar verir. Bu gözlükler, göz bebeğini genişleterek göze gelen zararlı ışınların miktarını artırıp göz sağlığını daha da bozmaktadır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT