1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gümüş Kız Azize'nin İsmi Ölümsüzleşiyor
Gümüş Kız Azize'nin İsmi Ölümsüzleşiyor

Gümüş Kız Azize'nin İsmi Ölümsüzleşiyor

Tekvandoda Türkiye'nin gururu Azize Tanrıkulu'na Pekin'deki madalyadan sonra en önemli armağanı Diyarbakır veriyor.

A+A-

Çin'in başkenti Pekin'de yapılan 29. Yaz Oyunları Olimpiyatları'nda Türkiye'ye gümüş madalya kazandıran tekvandocu Azize Tanrıkulu'nu memleketi Diyarbakır bağrına bastı. Bayanlar tekvando 57 kiloda ikinci olarak Türkiye'nin gururu olan Tanrıkulu'nun adı memleketi Diyarbakır'da bir spor tesisine verilecek.

Olimpiyat oyunlarında başarısız bir grafik çizerek 37. olan Türkiye'ye madalya kazandıran ender sporculardan tekvandocu Azize Tanrıkulu, memleketi Diyarbakır'da hasret giderdi. Diyarbakır Vali Yardımcısı Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Aydın'ın makamında kabul ettiği Tanrıkulu, ağabeyi Bahri Tanrıkulu'nun da Atina Olimpiyatları'nda ikinci olduğunu hatırlattı. Ağabeyinin bu başarısını örnek alarak olimpiyat şampiyonu olmak için çalıştığını anlatan Tanrıkulu, şanssız bir şekilde finalde yenilerek ikincilikle yetindiğini kaydetti. Tanrıkulu, "Ailecek tekvandocuyuz. Dört kardeşiz ve dördümüz de bu sporla uğraşarak önemli yerlere geldik. Bahri ağabeyimin 2 yıl önce final oynaması ve altın madalyayı kıl payı kaçırması beni hırslandırdı. Çok iyi hazırlandım, hedefim Pekin'den altın almaktı; ama nasip olmadı. İnşallah 2012'de Londra'da yapılacak olimpiyatlarda şampiyon olacağım." diye konuştu.

kullan

Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, Azize'nin hem Türkiye'yi hem de Diyarbakır'ın gururu olduğunu belirterek, bir dahaki olimpiyatlarda şampiyonluk elde edeceğine inandığını söyledi. Azize'nin babası Gaffur Tanrıkulu da çocuklarının tekvandodaki başarılarıyla Diyarbakır ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi. Azize ve Bahri'nin isimlerinin yapılacak bir spor tesisine verilmesini isteyen baba Tanrıkulu'na, Aydın destek verdi. Aydın, "Bunu yetkili organlarla konuşacağız. Bu sporcular olimpiyat ikincisi, dünya ve Avrupa şampiyonu olmuşlardır. Böyle başarılı sporcuların isimleri ölümsüzleştirilmeliyiz." şeklinde konuştu.