1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gülten Kışanak Silvan'da
Gülten Kışanak Silvan'da

Gülten Kışanak Silvan'da

DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Silvan ilçesinde selzedeleri ziyaret etti, Kışanak, “Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır” dedi.

A+A-

Silvan ilçesinde dün yaşanan sel felaketin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, Bağlar, Feridun, Cami, Mescit ve Selehattin Mahallerindeki selzedelerle görüştü. Kışanak, Silvan Belediye Eşbaşkanları Yüksel Bodakçı, Melikşah Teke ile birlikte selzedelerle görüştükten sonra Silvan Belediyesine geçti.

Kışanak, Silvan Belediyesinde Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ görevli amirleriyle yaklaşık yarım saat bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Kışanak, "Sel sonrası büyük bir maddi hasar var. Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır. Bu vesileyle tüm Silvan halkına ve belediyemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Ortaya çıkan bu durumun yaralarının sarılması için en hızlı şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arkadaşlarımızın yürüttüğü çalışmaları yerinde tekrardan tespit ettik. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye ve yol hizmetleri ve DİSKİ'nin ilgili birimleri yöneticileri ile birlikte buradalar. Silvan Belediyemizle birlikte bir koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı en etkili ve en hızlı şekilde yürütülmesi için büyük bir gayret ve çaba içerisindeler. Su tahliye işlemleri konusunda büyük ölçüde sonuç alınmış durumda. Birkaç merkezde su tahliye çalışmaları devam ediyor.

Sel sularının beraberinde taşıdığı atıklarla ilgili ciddi bir problemimiz duruyor. Bunlarda en hızlı ve etkili şekilde temizleme çalışmaları başlatılacaktır. Yapılacak olan temizlik çalışmalarının ardından tahrip olan altyapının, yol ve kaldırım çalışmalarını hızlı bir şekilde başlatacağız. Yapılacak olan çalışmaların hızlı ve etkili yapılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, DİSKİ ve Silvan Belediyesi bütün imkânlarını seferber edecek ve en kısa zaman da tahrip olan altyapı, yol ve kaldırımların onarılması ile ilgili sonuç alınacaktır.

Aynı zamanda sel felaketinin vatandaşlarımıza verdiği zararlar var. Çok sayıda ev ve iş yeri bu sel felaketinden etkilenmiş ve zarar uğramıştır. Bununla ilgili hasar tespit çalışmaları da devam ediyor. Bizler bu konuda ilgili kamu kurumlarının tamamının kendi sorumluluk paylarını görerek hareket edeceklerine inanıyoruz. Bunu koordineli bir şekilde yürütmek ve bu şehirde sel felaketinden kaynaklı zarar uğrayan hiçbir insanımızı mağdur etmeyecek etkili sonuçları ve tedbirleri almak gerekiyor.

Bu konuda da Büyükşehir ve Silvan belediyeleri olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Aynı şekilde kaymakamlığın, DSİ'nin, valiliğin ve il afet koordinasyon merkezinin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Bizler en kısa zaman da Silvan'ın ve vatandaşlarımızın ev ve işyerlerinde gördüğü zararlar ve altyapı sorunları da dâhil var olan bütün sorunları ortadan kaldırma gayreti ve çabası içerisinde olacağız” dedi.

(İHY-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT