1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gültekin Tetik'in `Amed/Diyarbakır´ sergisi açıldı
Gültekin Tetik'in `Amed/Diyarbakır´ sergisi açıldı

Gültekin Tetik'in `Amed/Diyarbakır´ sergisi açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Amed Sanat Galerisi yeni bir fotoğraf sergisine daha ev sahipliği yapıyor.

A+A-

Gültekin Tetik fotoğraf sanatçısının objektifinden yansıyan karelerden oluşan `Amed / Diyarbakır´ fotoğraf sergisi 25 Haziran 2013 tarihine kadar sergilenecek.

Açılış resepsiyonuna Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş, Zabıta Daire Başkanı Mehmet Kaya ve BDP Kulp ilçe başkanı Mirza Mehmet Çelik katıldı. Başta Diyarbakır surları olmak üzere kentin tarihsel, kültürel ve sosyal yaşantısını yansıtan fotoğrafların yer aldığı sergide, kolaj şeklinde içiçe çalışılmış fotoğraflar da sergileniyor.

Konuklarına katılımlarından dolayı hoş geldiniz diyerek teşekkür eden fotoğraf sanatçısı Gültekin Tetik, sergide Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin ve Osman Baydemir'in çok büyük katkılarının olduğunu belirterek bundan dolayı ayrıca teşekkürlerini dile getirdi. 1980'li yıllardan beri bölgeye gelip gittiğini belirten Tetik, “kendimi bir Diyarbakır aşığı olarak tanımlıyorum. Diyarbakır'da olduğu zaman kendini evindeymiş gibi hissediyorum. Halkıyla, yaşamıyla, tarihiyle, kültürüyle, içimdeki yarım Kürt kanıyla bu coğrafyaya kendimi çok ait hissediyorum. Dolayısıyla böyle bir sergi yapmak istedim” dedi.

Diyarbakır'ı bütün cihana tanıtalım

Gültekin Tetik'i canı gönülden kutlayarak söze başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu serginin açılığından büyük memnuniyet duyduğunu belirtirken, serginin geleceğe yönelik çok büyük anlam ifade ettiğini dile getirdi. Bu serginin yalnızca Diyarbakır'da gösterimde kalmaması gerektiğini aktaran Baydemir, “umuyorum bu sergiyi sadece Diyarbakır'da sınırlı tutmayız. Dünyanın, Avrupa ve Ortadoğu'nun pek çok başkentine taşıma imkanına sahip oluruz. İlk götüreceğimiz yer de hocamın müsaadesiyle Viyana olsun. Ondan sonra mutlaka Hewler'e, Süleymaniye'ye, Ankara ve İstanbul'a taşıyalım. Daha doğrusu bütün cihanı Diyarbakır'a davet edelim, Diyarbakır'ı bütün cihana tanıtalım” dedi.

“Bence bu fotoğrafları objektifler çekmedi, objektifler görmedi” şeklinde konuşan Baydemir, “bu göreceğimiz bütün eserleri Gültekin Hocamın yüreğinin gözleri gördü. Yüreğiniz hep yaşasın, çok teşekkür ediyorum” diyerek sergi salonunun açılışını gerçekleştirdi. Çocuklarla da sohbet etmeyi ihmal etmeyen Baydemir, konuklarla beraber sergideki bütün fotoğrafları tek tek gezerek Gültekin Tetik'ten fotoğraflar hakkında bilgi aldı.

HABERE YORUM KAT