1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gültan Kışanak'a 10 yıl hapis istemi
Gültan Kışanak'a 10 yıl hapis istemi

Gültan Kışanak'a 10 yıl hapis istemi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

A+A-

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen bu yeni davanın iddianamesinde, eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın evinde yapılan aramada ele geçirilen hardiskte yapılan incelemede, Kürdistan Topluluklar Birliği /Koma Ciwaka Kurdistan /Türkiye Meclisi (KCK/TM) yapılanmasının Türkiye sorumlusu Sabri Ok'un, aralarında KCK sözcüsü Ali Oruç, Gültan Kışanak ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a görev talimatı içeren mektup gönderdiğinin belirlendiği kaydediliyor.


Kışanak hakkında geçen hafta da örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla dava açılmıştı. Söz konusu o davada Kürt Ulusal Marşı Ey Raqip, PKK propagandası için suç delili olarak gösterilmişti.


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında,  "silahlı pkk'ya üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açıldı. Kışanak hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.


PKK/KCK yapılanması, KCK sistemine geçiş ile PKK'nin gençlik yapılanması YDG-H hakkında detaylı bilgilere yer verilen iddianamede, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bir evde ele geçirilen dokümanın incelendiği, bu bilgiler doğrultusunda Kışanak'ın PKK/KCK bünyesindeki Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nde aktif görev aldığının tespit edildiği kaydedildi.


KCK'den Demirtaş ve Kışanak'a talimat


İddianamede, eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın evinde ele geçirilen harddiskin de incelendiği ifade edilerek, bu harddiskte KCK/TM yapılanmasının Türkiye sorumlusu Sabri Ok'un, aralarında KCK sözcüsü Ali Oruç, Gültan Kışanak ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a görev talimatı içeren mektup gönderdiğinin belirlendiği aktarıldı.


İddianamede, örgüt içinde infaz edilen bir kişi için KCK tarafından hazırlanan mektuba ilişkin "(İkram Ersöz) Bu arkadaşın ciddi bir araştırma ve soruşturmaya tabi tutulmadan, yargılanmadan cezalandırıldığı anlaşılmıştır. Bu nedenle İkram Ersöz'ün infaz edilmesinin haksız bir uygulama olduğu sonucuna varılmıştır. Bu arkadaşın onurunun iade edilmesi ve ailesinden özür dilenmesi gerekmektedir. Olayın bir biçimde yaşanmış olmasından dolayı üzüntümüzü belirtmek istiyoruz. Bilindiği gibi bu mücadelede verdiğimiz binlerce şehidin bir kısmı da ne yazık ki bu tür olaylar sonucu yaşanmıştır" denildi.


İddianamede, söz konusu mektupta KCK'nin, yürüttüğü soruşturma neticesinde Ersöz'ü suçsuz bulduğu ve haksız yere infaz edildiğinin anlaşılması üzerine "iadeiitibar" için hazırlanan mektubun ailesine götürülmesi amacıyla Kışanak, Oruç ve Demirtaş'ın da aralarında olduğu 2-3 kişilik grubun görevlendirilmesi talimatı verildiği belirtilerek, "Bu dokümanlardan açıkça belli olduğu gibi, Kışanak'ın KCK/TM yapılanması içinde örgütsel faaliyetlerde bulunduğu anlaşılmıştır" denildi.


"Örgüt mensuplarının yaptığı görüşmelerde adının geçtiği tespit edildi"


İddianamede, ele geçirilen dokümanda Abdullah Öcalan'ın talimatları ile KCK/TM Yerel Yönetimler Komisyonunca gerçekleştirilen Yerel Yönetimler Konferansı'na katılanların isimleri yer aldığı belirtiliyor. İddianameye göre şüpheli Kışanak'ın da milletvekili olarak bu listede ismi geçiyor. PKK adına Türkiye'de faaliyet yürüten KCK/TM yapılanması içinde bulunan örgüt üyelerinin faaliyetlerini yürüttükleri, 'yerel yönetimler bürosu' olarak adlandırılan yerde, mahkeme kararlarıyla yapılan ortam dinlemesinde, örgüt mensuplarının değişik tarihlerde yaptığı görüşmelerde şüpheli Kışanak'ın adının geçtiğinin tespit edildiği anlatılıyor.


İddianameye göre, PKK/KCK Lideri Abdullah Öcalan’ın yatmakta olduğu cezaevinde kötü muamele gördüğü gerekçesiyle ülke genelinde gerçekleştirilen toplumsal olayların Diyarbakır'daki organizatörlerinden birisinin de Kışanak olduğu öne sürülüyor.


Kışanak'ın, PKK/KCK güdümünde yayın yapan kanal, internet siteleri ve örgüt çağrıları doğrultusunda örgütçe önem atfedilen günlerde eylem ve organizasyonlara siyasi faaliyet görünümü altında katıldığının belirlendiğine işaret edilen iddianamede, şüpheli hakkında "silahlı pkk'ya üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


Gültan Kışanak hakkında, Diyarbakır'da "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte sarf ettiği sözler nedeniyle de Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde "pkk propagandası yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Söz konusu o davada Kürt Ulusal Marşı Ey Raqip, PKK propagandası için suç delili olarak gösterilmişti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler