1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gültan Kışanak Kürtçe öğreniyor
Gültan Kışanak Kürtçe öğreniyor

Gültan Kışanak Kürtçe öğreniyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kürtçe dersi almaya başladı. Günde bir saatini buna ayıran Kışanak, "Gündelik hayatta peyder pey kullanmaya çalışıyorum" dedi.

A+A-
Diyarbakır BB Başkanları Gülten Kışanak-Fırat Anlı  Eşbaşkanlar Kışanak ve Anlı, kentin sorunlarını gazetecilerle konuştu. 
 
Diyarbakır'da gazetecilerle bir araya gelen Eş Başkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, soruları yanıtladı. Kışanak'ın Kürtçe öğrenmeye başladığını diğer Eş Başkan Fırat Anlı açıkladı. Anlı Kürtçe kreşlerle ilgili bir soruyu yanıtlarken, belediye bünyesinde eş başkanları da kapsayan Kürtçe öğretme çalışması başlattıklarını söyledi.
 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde Kürtçe seferberliği
“Biz belediye olarak kendi içimizde bir çalışma başlattık. Herkes Kürtçe öğrensin ve kendi diliyle hizmet etsin diye bu çalışmayı başlattık. Gültan Başkan da bu çalışmaya katıldı ve hergün Kürtçe öğreniyor.“
 
Kışanak'a Kürtçe ders
Gültan Kışanak da günlük hayatta Kürtçe'yi kullanmaya başladığını belirtti
“Ben bu konuda başından beri ketum davranıyorum. Bir çok arkadaşımız, bir seneye kadar, falanca tarihe kadar Kürtçe konuşacağım diye söz verdi. Böyle bir söz vermiyorum, konuşabildiğim kadar konuşmaya gayret ediyorum. Gündelik hayatta peyder pey kullanmaya çalışıyorum. Kısa konuşmalarda idare ediyorum ama henüz düşüncelerimi Kürtçe anlatacak kadar değil. Giderek daha çok anlıyorum. Bazı konularda ilerleme var ama toplantı idare etmek, düşüncelerini ifade etmek, konuşmasını tamamen Kürtçe yapabilecek düzeyde değil. O da bir gün olacak.”
Kürtçe derslerini Dil Politikları Danışmanı Şerif Derince'den alan Kışanak, hergün bir saat Kürtçe öğreniyor. Kışanak yapılan bir ankete göre belediye çalışanlarının yüzde 97'sinin Kürtçe bildiğini ancak yüzde 47'sinin Kürtçe'yi kullandığını belirtti. 
 
Kışanak'a, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak yeraltı kaynaklarından talep ettikleri payla ilgili bir soru da soruldu. Kışanak, bu konuda olumsuz gelişmeler olduğunu vurguladı.
 
“Daha önce petrol ve madencilik gelirlerinden devlet payı ayrılıyordu ve onun yüzde 50'si Özel İdare'ye veriliyordu. Özel İdare kapandığı için bunun artık büyükşehir belediyelerine verilmesini istedik. Bununla ilgili düzenleme yaptılar ama büyükşehirler hariç. Böylece büyükşehir payı kalktı ortadan. Belediyeye vermemek için kimseye vermediler. Dünyanın her yerinde, ülkelerin, kentlerin bölgelerin kalkınmasında yer altı zenginlikleri temel kaynaklardan biridir. Ama ne yazık ki her geçen gün refah düzeyimizin bir kademe daha düştüğünü görüyoruz. Biraz daha yoksullaşıyoruz ama yeraltı zenginliklerimiz çıkartılmaya ve ekonomik değer yaratılmaya devam ediyor. Bu değerler niye başka yere gidiyor? diye sormaktan daha makul soru olmaz. Biz soruyu sormaya devam edeceğiz?”
 
Kaynak:Al Jazeera

HABERE YORUM KAT