1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gül bahçeleri yeniden yeşerecek
Gül bahçeleri yeniden yeşerecek

Gül bahçeleri yeniden yeşerecek

BDP Bağlar Belediye eş başkan adayı Birsen Kaya Akat ile çok sayıda partili dün sabahın erken saatlerinde Bağcılar Mahallesi'nde bulunan esnafı ziyaret etti.

A+A-

Yurttaşlara bir konuşma yapan Akat, Bağcılar Mahallesi'ne Kültür Merkezi yapacaklarını söyledi. Akat aynı zamanda Diyarbakır'ın en eski kültürlerinden biri olan Gül Bahçelerini yeniden yaşamsallaştıracaklarını sözünü verdi.

BDP Bağlar Belediye eş başkan adayı Birsen Kaya Akat, dün sabahın erken saatlerinde Bağcılar Mahallesi'nde bulunan Sebze ve Meyve Hali'ni ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinledi. Esnafçıların alkış ve ıslıklarıyla karşılanan belediye başkan adayına Encümen adayları ve çok sayıda partili eşlik etti. Coşkunun had safhada olduğu yeni hal esnaf ziyaretinde yurttaşlar sık sık “Biji Serok Apo” sloganını attı.

'Bağcılar'a Kültür Merkezi ve Esnaf Çarşısı'

Meyve ve sebze halinde sabah saatleri kalabalık olduğundan dolayı erken geldiklerini ifade eden Bağlar Belediye eş başkan adayı Birsen Kaya Akat, “Böylesine güzel bir kalabalık tarafından bu kadar coşkulu bir şekilde karşılamak bize açıkçası heyecan veriyor” dedi. Yerel seçimin Kürtler için büyük bir öneme sahip olduğunu dile getiren Akat, hizmet konusunda sınır tanımayacaklarını belirterek, “Yenihal'in hemen karşısında bulunan 32 metrekarelik bir alanda kültür merkezi kuracağız. Kültür merkezinin yanında da küçük bir esnaf çarşısı kurmayı planladık. Malum, Bağlar'da henüz bir kültür merkezi yapılmış değil. Biz Bağlar'da bu ilki gerçekleştireceğiz. Yapacağımız kültür merkezinin bahçesinde Kürt sanatçı ve edebiyatçıların portreleri ve yaşam öyküleri de yer alacaktır. Bağlar kültür merkezi, Bağlar'da sosyal ve kültürel yaşam alanı olarak hazırlanacak bir şekilde halkımızın hizmetine sunulacaktır” diye konuştu.

Amed'in gül bahçeleri yeniden yeşerecek

Diyarbakır'da yüz yıl öncesine kadar gül bahçelerinin olduğunu sözlerine ekleyen Akat, bu kültürünün zamanla yok olduğunu belirterek, “Gül bahçelerinin kentimizde yeniden yeşertilmesi için Göletli Parkın yanı başında bulunan ve belediyemize ait 10 dönümlük alanda gül bahçesi oluşturacağız” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT