1. HABERLER

  2. SPOR

  3. GS maçı öncesi kriz devam ediyor
GS maçı öncesi kriz devam ediyor

GS maçı öncesi kriz devam ediyor

DİYARİNSESİ.ORG - Diyarbakır Atatürk Stadı'na verilen "Tam kapasite dolarsa yıkılabilir" raporu, Galatasaray ile oynanacak kupa maçı öncesi krize neden oldu.

A+A-
Diyarbakır'da Galatasaray maçı öncesi kriz!
 
Diyarbakır Atatürk Stadı'na verilen tam dolması halinde yıkılabilir raporu, Galatasaray ile oynanacak Türkiye kupası maçı öncesi krize yol açtı. 
 
Diyarbakır BŞB-Galatasaray maçında tribünlerin %60'ı boş bırakılacak. Yıllar sonra şehire büyük bir takım gelirken, tribünde 13.000 yerine 4.600 taraftarın girebilecek olması büyük tepki topladı. Aslında herşey, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nun, Ağustos ayında yaptığı inceleme ile başladı. 
 
Diyarbakır Atatürk Stadı'nda yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda "Statta yıkılma tehlikesi var. 13.000 kapasiteli stada en fazla 4.600 taraftar alınabilir" denildi. Alınan bu karar, Galatasaray maçının gelip çatmasıyla krize dönüştü. Şehire yıllar sonra büyük bir takım gelecekken, tribünlerde 13.000 yerine sadece 4.600 fubolseverin girebilecek olması, büyük tepki topladı.
 
Yıllar sonra Galatasaray gibi büyük bir kulübün şehre gelecek olması ile Diyarbakır'ın yanı sıra çevre illerde de heyecana yol açmışken, sınırlı seyirci alımı kapasiteyi düşürmekle kalmadı, bilet fiyatlarının da katlanmasına neden oldu.
 
 
Konuyla ilgili konuşan Gençlik Spor İl Müdürlüğü yöneticileri "Bu bizim kararımız değil, rapor doğrultusunda hareket ediyoruz" derken; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yekililerinin girişimleri de sonuçsuz kaldı. Tribünlerin tamamının taraftarlara açılmasını isteyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor yönetiminin başvurusu sonuçsuz kaldı.
 
"TAMAMINA SEYİRCİ ALINMALI"
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı İhsan Avcı ise  hazırlanan raporun eksik olduğunu ileri sürdü. Deprem yönetmeliğine uygun olmayan bir stadın tamamen kapatılması  gerektiğini savunan Avcı, "Kupadaki Galatasaray ve Eskişehirspor maçlarına yoğun  ilgi var. Tribünün tamamına seyirci alınmalı. Bu maçları futbolseverlerin  izlemesi için imkan sunulmalı" diye konuştu. 
 
BÜYÜKŞEHİR DEFTERİNİ KAPATTIK
 
Öte yandan 5 yıl aradan sonra Diyarbakır'a gelecek olan Galatasaray'a karşı kentte büyük bir ilgi var. Diyarbakır Tribünlerinin ses getiren grubu Azrailler, bilet fiyatlarının aşırı yüksek olması nedeniyle yönetimle yaptığı görüşmede kendileri için bilet fiyatlarının yarıya indirilmesi talebi kabul görmedi. Azrailler Grubu Başkanı Ramazan Tugay: "Kentin ekonomik durumu içler acısı, işsizliğin rekor kırdığı bu kentte gençlerin belirlenen bilet fiyatlarını karşılaması imkansız biz yönetimden bedava bilet gibi hiç bir şey talep etmedik, sadece bu gençlerin durumunu görmelerini istedik, bizler için verilecek biletlerin yarı fiyatla verilmesini istemiştik. Fakat maalesef kabul edilmedi bizlerde Amedspor defterini bu saatten sonra kapattık." dedi.

HABERE YORUM KAT